Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο εκκίνησε η πορεία της Εθνικής Ελβετίας στον τρίτο γύρο της προ-προκριματικής φάσης για το Ευρωμπάσκετ 2025, με την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου να χάνει με κάτω τα χέρια από το Κόσοβο στην πρεμιέρα του ομίλου της με 49-76 εκτός έδρας.

Επί της ουσίας το ματς ήταν ντέρμπι μονάχα στην 1η περίοδο, με τους γηπεδούχους έκτοτε να κάνουν ό,τι θέλουν στο παρκέ και παίρνοντας πολλά στοιχεία από την άμυνά τους και για την επίθεσή τους (13 λάθη η Ελβετία | 15 πόντους από λάθη αντιπάλου το Κόσοβο μέχρι το τέλος της 3ης περιόδου) καθάρισαν από νωρίς το παιχνίδι.

Ένα ακόμα στοιχείο που έκανε τη διαφορά εκτός φυσικά από τα γεμάτα παιχνίδια των Berisha (20 πόντοι, 2 ριμπάουντ), Artis (19 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Hajrizi (9 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ); Η κυριαρχία των νικητών στο ζωγραφιστό με 73% στα δίποντα, 5 κερδισμένα φάουλ για βολές, 3 επιθετικά ριμπάουντ σε 22 χαμένα σουτ αλλά και τέσσερα περισσότερα ριμπάουντ μέχρι και το 34ο λεπτό…