Επίδειξη δύναμης έκαναν τα φαβορί των βραδινών αγώνων στο πλαίσιο της 2ης προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Η Γαλλία άργησε πολύ να πάρει μπροστά (στο 16’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 25-37), έβλεπε την πλάτη της Τσεχίας σε όλο το 1ο ημίχρονο, αλλά μετά την ανάπαυλα την… ισοπέδωσε με 95-60, έχοντας 17 κλεψίματα, 34 πόντους στον αιφνιδιασμό και 60 μέσα από τη ρακέτα!

Οι Yabusele (16 πόντοι), Luwawu-Cabarrot (16 πόντοι) και Gobert (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ των “μπλε”, με τον τελευταίο να προκαλεί άθελά του και ημίωρη διακοπή του αγώνα στο 2ο ημίχρονο, λόγω ενός καρφώματος που προκάλεσε πρόβλημα στην μπασκέτα!

Η Ισπανία, από τη μεριά της, πάτησε από νωρίς το γκάζι και νίκησε εύκολα την Ισλανδία 87-57 στην Παμπλόνα. Η “φούρια ρόχα” μετέτρεψε σε 38 πόντους τα 23 λάθη των Ισλανδών και είχε τον έλεγχο επί 40 λεπτά, με τον Willy Hernangomez (19 πόντοι, 8 ριμπάουντ) να ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους.

11ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΑΝ ΟΙ SABONIS – VALANCIUNAS

Το δίδυμο των NBAers έκανε τη διαφορά στο Σομπατέλι, όπου η Λιθουανία κατέβαλε την Ουγγαρία με 88-78. Ο Domantas Sabonis (17 πόντοι) και ο Jonas Valanciunas (17 πόντοι) ήταν οι οδηγοί της “Λιέτουβα”, μαζί με τον πολύ καλό Marius Grigonis. Ο παίκτης του Παναθηναϊκού είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και +18 στο δείκτη “+/-”, βοηθώντας τη Λιθουανία να κλείσει το ματς με επιμέρους σκορ 2-11 στα τελευταία 3,5 λεπτά. Ο Adam Hanga (21 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ούγγρων.

Εντυπωσιακό ήταν το Μαυροβούνιο στην Ποντγκόριτσα, όπου νίκησε εύκολα τη Βοσνία 88-69, έχοντας οδηγούς τους Vladimir Mihailovic (20 πόντοι), Kendrick Perry (15 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Petar Popovic (15 πόντοι). Από την πολύ άστοχη Βοσνία (33,9% συνολικά και 5/27 τρίποντα) ξεχώρισαν οι John Roberson (20 πόντοι) και Dzanan Musa (19 πόντοι), αφού στα… ρηχά έμεινε ο Jusuf Nurkic (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

12ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: “ΠΥΡΡΕΙΟΣ” ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΓΕΩΡΓΙΑ

Ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο βοήθησε τη Γεωργία να καταβάλει την Ολλανδία με 77-66 και να διατηρηθεί σε τροχιά πρόκρισης. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου προηγήθηκε ακόμα και με 16 πόντους διαφορά στο 25’ (51-35) χάρις σε ένα σερί 16-0, ωστόσο είδε τους Ολλανδούς να ισοφαρίζουν το σκορ στο 35’ (60-60), πριν κάνει ένα επιμέρους 13-2 στα επόμενα τρία λεπτά. Οι Shengelia (20 πόντοι) και McFadden (19 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των Γεωργιανών, την ώρα που ο De Jong (22 πόντοι) ξεχώριζε από τους ουραγούς -και δίχως νίκη- “οράνιε”. Αν έλειπε και ο τραυματισμός του Shengelia στο δεξί ώμο, τότε όλα θα ήταν καλά για τη Γεωργία…

Στο 4ο δεκάλεπτο “καθάρισε” το δικό της παιχνίδι και η Ιταλία, που ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων (36-48 στο 22’) και επιβλήθηκε της Ουκρανίας στη Ρίγα με 97-89, χάρις σε ένα ξέσπασμα που μετέτρεψε το 72-72 σε 76-86 στο 36’. Ο Simone Fontecchio (20 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Ιταλών, ενώ άλλους 17 πόντους πρόσθεσε ο Nicolo Melli.

Ιταλία – Γεωργία (21:30)

* Οι πρώτες ΤΡΕΙΣ χώρες από κάθε όμιλο (σύνολο 12) προκρίνονται στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, το οποίο θα διεξαχθεί το 2023 στις Φιλιππίνες, στην Ιαπωνία και στην Ινδονησία.