Όλοι περίμεναν ότι το παιχνίδι της Κροατίας με τη Νιγηρία θα ήταν μια τυπική υπόθεση ώστε η ομάδα του Άτσο Πέτροβιτς να σφραγίσει την πρόκριση της στην προημιτελική φάση των Ολυμπιακών Αγώνων του Ρίο, αλλά οι καταπληκτικοί Αφρικανοί «σόκαραν» τους Βαλκάνιους, κερδίζοντας τους με 90-76 και κάνοντας άνω κάτω την υπόθεση πρόκριση.

Η φοβερή Νιγηρία του coach Βόιγκτ στηρίχθηκε στην τρομερή της ευστοχία στα τρίποντα, έχοντας 17/36 στο παιχνίδι με τον Μάικλ Ούμε να έχει 5/8 στο πρώτο μισό της αναμέτρησης, και συνολικά 19 πόντους με 6/10 τρίποντα.

Στο πρώτο δεκάλεπτα οι Κροάτες, έχοντας και πάλι τον Μπογκντάνοβιτς σε μεγάλα κέφια (28 π. με 8/15 σουτ) προηγήθηκαν με 20-14 στο 7′ , με τον Μπιλάν να ανεβάζει την διαφορά στο +9 (26-17) στο 9′, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 28-21, και όλα να μοιάζουν φυσιολογικά. Ωστόσο στο δεύτερο δεκάλεπτο, και με λει απ του Ούζοχ οι Αφρικανοί προσπέρασαν με 29-31 στο 13′, και παρά το γεγονός ότι ο Σιμόν ξανά έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην Κροατία (37-33 στο 16′), ο Ούμε με συνεχόμενα τρίποντα έφερε την ομάδα του στο +6 (37-43) με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 39-43.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Νιγηρία άρχισε να βάζει το νερό στο αυλάκι, ανεβάζοντας την διαφορά στο +12 υπέρ της (40-52), με τον Ντιόγκου να την ανεβάζει και στο +17 (53-70), κλείνοντας το δεκάλεπτο με 56-70, και κρατώντας την υπέρ της διαφορά και στο τέταρτο δεκάλεπτο, παρά το γεγονός ότι η Κροατία μείωσε ως και το -3 (71-74) στο 36′. Σε εκείνο το σημείο ένα τρίποντο του Ακογκνόν ανέβασε την διαφορά και πάλι στο +6 (71-77), με το παιχνίδι να παίρνει τον δρόμο του για τη νίκη της Νιγηρίας.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 39-43, 56-70, 76-90

ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Μπάμπιτς 8, Σίμον 2 (0/4 τριπ.), Χεζόνια 5 (1/5 τριπ.), Σάριτς 7 (1), Ούκιτς 10 (1/6 τριπ.), Πλάνινιτς 9, Μπιλάν 7, Σάκιτς, Μπογκντάνοβιτς 28 (3).

ΝΙΓΗΡΙΑ (Βόιγκτ): Ούζο 2, Ούμε 19 (6/10 τριπ.), Ντιόγκου 10 (1/3 τριπ., 12 ριμπ.), Έρε 14 (4/5 τριπ.), Ακογκνόν 18 (3/6 τριπ.), Ογκούτσι 3 (1/9 τριπ.), Ογκίντε 2, Τζιμπίντζε 8 (2), Αμινού 13 (7 ριμπ.), Ιμπέκε 1.