Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση του Τελικού του τουρκικού Super Cup η Efes Anadolu, η οποία κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση το βράδυ της Τετάρτης (28/9) την «ελληνική» Fenerbahce με 71-62 και κατέκτησε εύκολα και απλά τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Ουσιαστικά, ήδη από την 1η αναγνωριστική περίοδο οι πρωταθλητές Ευρώπης είχαν καταφέρει να επιβάλλουν τις επιθυμίες και την κυριαρχία τους κόντρα στην αρμάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία βρισκόταν ολοένα και περισσότερο πίσω στο σκορ. Συγκεκριμένα μάλιστα, και αφότου σκόραρε μόλις 8 πόντους στη 2η περίοδο αλλά και μόλις 23 αθροιστικά στο πρώτο μέρος, δε μπόρεσε να περιορίσει ήδη από την αρχή τις ορέξεις της ομάδα του Ergin Ataman, που χάρις σε ένα μυθικό επί μέρους σκορ της τάξης του 1-17 στο 2ο δεκάλεπτο κατόρθωσε να μετατρέψει το ισχνό +5 (20-25) σε +21 (21-42) και με αυτό το νταμπλ σκορ να «καθαρίσει» εν ολίγοις από νωρίς την υπόθεση «νίκη»!

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί το γεγονός πως αυτό είναι το τρίτο συνεχόμενο Super Cup που κατακτάει η Anadolu από το 2018 -δεν είχε λάβει χώρα η διοργάνωση από το 2020 έως και το 2021 ελέω της πανδημίας του κορονοϊού- (2018, 2019, 2022) αλλά και το τέταρτο από το 2015 -με τον εν λόγω θεσμό φυσικά να της πηγαίνει και να την ανεβάζει στους 43 τίτλους διαχρονικά αλλά και τους 40 εγχώριους!

Η Fener προσπάθησε για την ολική ανατροπή μέχρι τέλους, μειώνοντας ακόμα και στους 6 (60-66) πόντους 1.5 περίπου λεπτό πριν το απόλυτο φινάλε της αναμέτρησης, αλλά μέχρι τέλους δεν άλλαξε τίποτα δραματικά.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 23-48, 36-54, 62-71