Με τον Σάσα Βεζένκοβ να είναι σε τρομερή κατάσταση, η Εθνική ομάδα της Βουλγαρίας δε συνάντησε το παραμικρό πρόβλημα κόντρα στην αντίστοιχη της Κύπρου στην πρεμιέρα του 2ου προκριματικού γύρου για το Eurobasket 2025, το εμπόδιο της οποίας ξεπέρασε εύκολα με το ευρύ 88-55.

Όσον αφορά τον άσο του Ολυμπιακού, αυτός ήταν ασταμάτητος κόντρα στην Κύπρο και πρόλαβε να μετρήσει σε μόλις 22 λεπτά παρουσίας 24 πόντους (8-11 δίποντα, 0-4 τρίποντα, 8-9 βολές), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 3 κλεψίματα -όντας φυσικά ο απόλυτος πρωταγωνιστής της πατρίδας του το βράδυ της Πέμπτης (25/8).
Μάλιστα, αν και εκκίνησε την αναμέτρηση με 1-4 και 2-7 σουτ, αντίστοιχα, μέχρι και το 17ο λεπτό, ο εκ των πρωταγωνιστών της περσινής σεζόν στην EuroLeague κατόρθωσε να κλείσει τον αγώνα με 6-8 σουτ και να ανατρέψει ένα άσχημο ξεκίνημα σε μια γεμάτη απόδοση.

Από την άλλη μεριά, ο 19χρονο Φίλιππος Τίγκας ήταν ο μοναδικός που διακρίθηκε σε πολύ μεγάλο βαθμό για την Κύπρο, με τον νεαρό να αριθμεί 20 πόντους με 9-15 σουτ και 2-2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ κόντρα στους Βούλγαρους, που κατάφεραν όμως να φτάσουν άνετα στη νίκη…

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-30, 64-41, 88-55

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.