Μπορεί να δυσκολεύτηκε πολύ στην 3η περίοδο, αλλά χάρις σε ένα μεγάλο ξέσπασμα στην 4η, η Efes Anadolu κέρδισε για δεύτερη φορά σε διάστημα τριών ημερών την Karsiyaka, αυτή τη φορά με 85-68, και έκανε το 2-0 στη σειρά των Τελικών του πρωταθλήματος Τουρκίας απέχοντας πια μια μόνο νίκη από τον τίτλο.

Ακόμα και αν το παιχνίδι -όπως είχε λάβει χώρα και στο πρώτο μεταξύ τους ματς στη σειρά- εξελίχθηκε από ένα… πάρτι των γηπεδούχων, που έφτασαν ακόμα και στο +17 μερικές στιγμές πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, σε ένα μεγάλο ντέρμπι με την Karsiyaka να πλησιάζει ακόμα και στον πόντο στην 3η περίοδο, η ομάδα του Ergin Ataman έκανε ξανά τη δουλειά της.

Για την ακρίβεια, έχοντας πάρει τους 40 από τους 58 πόντους της από την τριάδα των M’Baye, Larkin και Bryant μέχρι και το 30′ και παρά την ατυχία με τον Clyburn, η Efes μπήκε με φόρα στο τέταρτο δεκάλεπτο και τρέχοντας ένα σερί της τάξης του 13-4 μέχρι και το 34′ αλλά και του 19-7 μέχρι και το 37′ έφτασε ξανά σε διψήφιες αποστάσεις καθαρίζοντας το ματς στο δρόμο για το 2-0.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 43-35, 58-54, 85-68