Στο μικρό τελικό του 4ου τουρνουά “Παύλος Γιαννακόπουλος” η Anadolu Efes ήταν σαφώς πιο ορεξάτη σε σχέση με τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό. Η τουρκική ομάδα δημιούργησε διαφορά 22 πόντων στο 1ο ημίχρονο και νίκησε εν τέλει 88-82 τη Maccabi Tel Aviv, κατακτώντας έτσι την 3η θέση.

Ο Vasilje Micic (16 πόντοι) ήταν ο οδηγός της Efes, η οποία είχε ως ευχάριστη έκπληξη τον Arna (16 πόντοι με 3/4 τρίποντα) και διέθετε άλλους τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Η ομάδα του Ergin Ataman κέρδισε επίσης τις μάχες των ριμπάουντ (37-28) από τη Maccabi, η οποία είχε μόνο 5/23 τρίποντα, αλλά πάλεψε για την ανατροπή στο 2ο ημίχρονο.

Η Efes έχασε το 1ο δεκάλεπτο (20-21), εντούτοις πέτυχε 38 πόντους στο 2ο, δέχτηκε μόνο 15 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ 58-36! Μετά την ανάπαυλα πάντως η ομάδα του Oded Kattash αντέδρασε και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά σε αξιοπρεπή επίπεδα, χάρις στις προσπάθειες των Baldwin (20 πόντοι), Nebo (14 πόντοι) και Colson (14 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 58-36, 72-63, 87-81