Την πρώτη του νίκη τόσο στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 στον 6ο όμιλο της διοργάνωσης όσο και γενικότερα σε τελική φάση Μουντομπασκετ πέτυχε το Πράσινο Ακρωτήρι του Tavares, που επέστρεψε από το -13 στο φινάλε του πρώτου μέρους κόντρα στη Βενεζουέλα (0-2) και επικρατώντας εν τέλει με 81-75 ανέβηκε στο 1-1 πριν τον… τελικό πρόκρισης με την Σλοβενία.

Όσο έβαζε τα τρίποντα που έπαιρνε (4-8 στην 1η περίοδο) και όσο έλεγχε τα επιθετικά ριμπάουντ (5 επιθετικά ριμπάουντ σε 12 χαμένα σουτ στην 1η περίοδο) τα πράγματα πήγαιναν πολύ καλά για το Πράσινο Ακρωτήρι (8-18 στο 7′).

Από ένα σημείο και μετά όμως, η παρέα του Tavares (7 πόντοι, 1 ριμπάουντ) άρχισε να τα… σπάει από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ (2-6 δίποντα, 1-7 τρίποντα, 5 λάθη στην 2η περίοδο) και σε συνδυασμό με το μεγάλο βράδυ των Sojo (9 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Zamora (9 πόντοι, 2 ασίστ), Chourio (8 πόντοι, 2 ριμπάουντ) και Guillent (7 πόντοι, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) η Βενεζουέλα ξέφυγε στο σκορ (46-33 στο 20′) χάρις σε ένα 16-2 επί μέρους σκορ στα τελευταία 6 περίπου λεπτά του πρώτου μέρους.

Μετα την ανάπαυλα βέβαια οι Almeida (16 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Gomes (16 πόντοι) άρχισαν να παίρνουν μπρος για τους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν… καυτά στο δεύτερο ημίχρονο και ξεκινώντας με 7-8 σουτ αλλά και 4-4 τρίποντα πρόλαβαν ακόμα και να ισοφαρίσουν σε 54-54 μέσα σε οκτώ λεπτά αλλά και να περάσουν μπροστά στο σκορ με 56-59 λίγο αργότερα με τρίποντο του τελευταίου. Η χώρα του… Αμέριγκο Βεσπούτσι ωστόσο απάντησε με ένα αναπάντητο 10-0 επί μέρους σκορ και έκλεισε την 3η περίοδο μπροστά με 66-59 με τους Zamora και Sojo να έχουν φτάσει αισίως πια τους 27 κοινούς πόντους.

Το ματς έγινε ξανά και πάλι όμως ντέρμπι για τα καλά στην 4η περίοδο, όταν το Πράσινο Ακρωτήρι βάζοντας στην επιθετική εξίσωση και τον Tavares (16 πόντοι, 3 ασίστ) έτρεξε ένα μεγάλο σερί της τάξης του 6-16 και πέρασε στο 37′ μπροστά με 72-75 πριν απαντήσει με νέο τρίποντο ο Cubillian για το 75-75.

Ο Tavares όμως με τέσσερις σερί πόντους καθάρισε το ματς στο τέλος.

Τα Δεκάλεπτα: 23-24, 46-33, 66-59, 75-81

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.