Αν και τα βρήκε σκούρα για τριάντα λεπτά, η Λοκομοτίβ Κούμπαν έκαμψε τελικά την αντίσταση της Κάλεβ με 71-67 για τη VTB League.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρισκόταν στο μεγαλύτερος μέρος του αγώνα πίσω στο σκορ, όμως σοβαρεύτηκε στην τέταρτη περίοδο (22-17 επιμέρους σκορ), για να επιστρέψει στις νίκες εντός συνόρων μετά την ήττα από τη Νίζνι (και Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα).

Κλαβέρ και Μπρόκχοφ με 14 πόντους έκαστος ήταν οι πρωταγωνιστές των νικητών, ενώ από την Κάλεφ ξεχώρισε ο Κινγκ με 17π.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας του Δημήτρη Ιτούδη πήρε δύσκολα το “διπλό” 86-82 στην έδρα της Ζενίτ  έχοντας σε μεγάλη μέρα τους Ντε Κολό και Τεόντοσιτς.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό σε όλη του την δειάρκεια, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ΤΣΣΚΑ στο τέλος να είναι πιο συγκεντρωμένη και να παίρνει τελικά την νίκη με 86-82.