Την ήττα γνώρισε η Αστάνα του Ηλία Παπαθεοδώρου από την Ρίγα για την 20η αγωνιστική της VTB League με 73-62, χωρίς όμως να χάσει το “τρένο” της εισόδου στα playoffs του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν καλύτερη στα πρώτα 30′ λεπτά του αγώνα, αν και βρέθηκε να χάνει στο τέλος της τρίτης περιόδου με 43-41, όμως η τέταρτη περίοδος ήταν το δυνατό σημείο της Ρίγας που έφτασε σε ένα επιμέρους σκορ 30-21 με αποτέλεσμα να πάρει τη μεγάλη νίκη.

Από ελληνικής πλευράς δεν πραγματοποίησαν καλή εμφάνιση τόσο ο Κασελάκης που πέτυχε μόλις 3 πόντους με ισάριθμα ριμπάουντ, την ώρα που ο Κατσίβελης έμεινε χωρίς πόντους σε 18′ λεπτά συμμετοχής.

Από την πλευρά της Ρίγας ο Γιάνις Μπλουμς έκανε την καλύτερη εμφάνιση με τον πρώην παίκτη του Παναθηναϊκού να πετυχαίνει 18 πόντους και να μαζεύει 7 ριμπάουντ.