Πληρώνοντας το εφιαλτικό ξεκίνημα στην τέταρτη περίοδο, η Λοκομοτίβ Κούμπαν του Φώτη Κατσικάρη υπέστη εκτός έδρας ήττα από τη Χίμκι με 65-73 και παρέμεινε δίχως νίκη μετά από δύο αγώνες στη VTB League. Το παιχνίδι κρίθηκε ουσιαστικά στο πρώτο τρίλεπτο του τελευταίου δεκαλέπτου, όπου η «Λόκο» δέχθηκε 10-0 σερί και βρέθηκε στο -15.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σβεντ με 21 πόντους σε μόλις 16:02”, με τον ΜπουνγκούΚολό να προσθέτει άλλους τόσους. Από την ομάδα του κόουτς Κατσικάρη, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ίαν Βουγιούκας με 15 πόντους (5/10 2π., 5/6β.), 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα αλλά και ισάριθμα λάθη σε 18:45”, με τον Ρότσεστι να ακολουθεί με 13π.

Το φιλμ

Η Χίμκι ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 20-13 στην πρώτη περίοδο.  Στη συνέχεια, η Λοκομοτίβ ισορρόπησε το παιχνίδι και πέρασε μπροστά με 26-33, όμως αυτή που προηγούντα στο ημίχρονο ήταν η Χίμκι (39-38, 20′).

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τους γηπεδούχους να μην χάνουν την πρωτοκαθεδρία και να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +5 (57-52, 30′). Στην τέταρτη περίοδο, η Χίμκι έτρεξε 10-0 σερί, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +15 (67-52) 7′ πριν το τέλος, με την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να απαντά με 11-0 σερί, πλησιάζοντας στους τέσσερις (67-63) τρία λεπτά πριν τη λήξη. Με καλάθι του Τζόουνς ένα λεπτό αργότερα, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις (68-65), όμως δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν περισσότερο με τον Σβεντ να δίνει αέρα πέντε πόντων στη Χίμκι 53” πριν το φινάλε, “σφραγίζοντας” τη νίκη για την ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 39-38, 57-52, 73-65