Η 3η αγωνιστική αγωνιστική του Γερμανικού Πρωταθλήματος συνεχίστηκε σήμερα (2/10) με 5 παιχνίδια από τα οποία μόλις μία φιλοξενούμενη πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, η Τζένα μέσα στην Φινιξ με 70-83 με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νάιτ με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Στις άλλες αναμετρήσεις η Φρανκφούρτη πήρε μία δύσκολη εντός έδας νίκη στο τέλος απέναντι στην Μπρεμερχάβεν με 84-79 χάρη στην εξαιρετική εμφάνιση του Σιλντς ο οποίος σημείωσε 21 πόντους. Πάντως οι άλλοι τρεις γηπεδούχοι της ημέρας, επικράτησαν αρκετά εύκολα απέναντι στους αντιπάλους τους. Η Γκίσεν κέρδισε την Μπραουνσβάιγκ με 80-62, λόγω του πολύ καλού δεύτερου ημιχρόνου που έκανε στο οποίο δέχθηκε μόλις 23 πόντους. Η άλλη γηπεδούχος που επικράτησε άνετα ήταν η Λούντβιγκσμπουργκ η οποία υποδέχθηκε την Βόννη και την νίκησε με 82-68. Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Κούλεϊ με 17 πόντους και ο Τίμαν με 15. Στο τελευταίο ματς της βραδιάς η Μπάγιερουθ επικράτησε της Βούρζμπουργκ με 83-71 χωρίς να δυσκολευτεί, με τον νικητή να κρίνεται από το πρώτο ημίχρονο 45-28.