Μετά από έναν επεισοδιακό αγώνα που δεν τελείωσε ποτέ, η Πετρολίνα ΑΕΚ επικράτησε μέσα στο Λευκόθεο επί του ΑΠΟΕΛ και θα κληθεί να υπερασπιστεί το στέμμα της στους τελικούς απέναντι στον Κεραυνό. Το ματς διεκόπη 43” πριν το φινάλε με 64-73 υπέρ των φιλοξενούμενων να τους φέρνει «αγκαλιά» με την νίκη.

Το μαχητικό σύνολο του Τόνι Κωνσταντινίδη παρουσίασε πολύ ανταγωνιστικό πρόσωπο στο ματς, έχοντας την πρωτοπορία στα πρώτα 30 λεπτά και δείχνοντας ικανό για να φέρει την σειρά σε ισορροπία.

Ωστόσο, η Πετρολίνα ΑΕΚ του Λίνου Γαβριήλ ανέβασε στροφές στην τέταρτη περίοδο και κατάφερε να κατακτήσει το πολυπόθητο ροζ φύλλο.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και με τον «καυτό» από την περιφέρεια Βασίλη Κούνα προηγήθηκαν γρήγορα με 8-0 στο 2ο λεπτό. Πάντως, η Πετρολίνα αντέδρασε άμεσα και μείωσε σε 10-9 στο 5’, αλλά ο ΑΠΟΕΛ συνέχισε με το πόδι πατημένο στο… γκάζι (25-12 στο 9’) και το δεκάλεπτο έκλεισε με το υπέρ του 26-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι γαλαζοκίτρινοι συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό του αγώνα μέχρι το 16ο λεπτό (33-24), όταν ένα σερί των φιλοξενούμενων 11-2 (35-35 στο 18’) έκανε το ματς ξανά ντέρμπι και το 42-39 του ημιχρόνου άφηνε τα πάντα ρευστά.

Έτσι, με την έναρξη της επανάληψης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με το σύνολο του Λίνου Γαβριήλ να παίρνει τα ηνία με 52-48 στο 28, χωρίς όμως να μπορεί να τα διατηρήσει καθώς ο Μπράουν με τρίποντο «έγραψε» το 59-56 στην λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι Λαρνακείς σκόραραν 11 αναπάντητους πόντους και βρέθηκαν στο +8 (59-67) στο 33’, αποκτώντας σημαντικό πλεονέκτημα εν όψει της συνέχειας. Πράγματι, παρά τις προσπάθειες του ΑΠΟΕΛ, η ΑΕΚ πατούσε γερά στο παρκέ και έφτασε στην νίκη-πρόκριση, όπως φάνηκε στα 39′ που παίχτηκε ο αγώνας.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 42-39, 59-56, 64-73 (39′)

ΑΠΟΕΛ (Κωνσταντινίδης): Μπερνατόφσκι 2, Μπάσεϊ 12(1), Μπράουν 16(1), Μπεστ 8, Κούνας 13(3), Μύθιλλος, Κοιλαράς, Παντούρης 8(1), Κασκίρης, Μόμπλεϊ 5(1), Καραγιάννης

Πετρολίνα ΑΕΚ (Γαβριήλ): Τόμας 10(2), Μπρέζετς 17, Ντάσιτς, Πέτροβιτς 11(1), Άντερσον 14, Παλάλας 1, Μπιγκς 5, Σιζόπουλος 14(2), Κουμής, Τρισόκκας, Ρούντι, Παντελή 1

MVP: Ο Ανδρέας Σιζόπουλος βρέθηκε σε τρομερή μέρα για τους νικητές,σκοράροντας πολύτιμα καλάθια που τους χάρισαν την μεγάλη νίκη.

Hero: Ο Λασάντ Άντερσον είχε πληθωρική παρουσία στην αναμέτρηση καθώς πέρα από τους 14 πόντους σημείωσε, συνέβαλε τα μέγιστα σε ριμπάουντ (4) και ασίστ (4).

Key factor: Ο Τόρεϊ Τόμας έκανε την λεγόμενη «βρώμικη» δουλειά, μαζεύοντας 13 ριμπάουντ, μοιράζοντας 7 ασίστ, ενώ τα πήγε εξαιρετικά στον εκτελεστικό τομέα πετυχαίνοντας 10 πόντους.

Καλύτερος ηττημένος: Ο Βασίλης Κούνας ηγήθηκε των προσπαθειών του ΑΠΟΕΛ με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ, αλλά αυτό δεν στάθηκε αρκετό για τους γηπεδούχους.