Παρά το γεγονός ότι βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ με 5 και 7 πόντους στο μεγαλύτερο διάστημα της δεύτερης και τρίτης περιόδου, η ΑΕΚ Λάρνακας κατάφερε να βρει τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα για να επιστρέψει στο ματς κόντρα στον Κεραυνό και επικρατώντας εν τέλει με 71-63 στο Game 1 των φετινών τελικών έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του φετινού κυπριακού πρωταθλήματος!

Το κύριο όπλο των γηπεδούχων δεν ήταν άλλο από την αμυντική τους υπόσταση, αφού τόσο επιτρέποντας 7 πόντους (44% ευστοχία σε 9 σουτ, 0-5 τρίποντα, 6 λάθη για καμία ασίστ) στην τρίτη περίοδο αλλά και μόλις 3 πόντους μέχρι και το 37ο λεπτό στην τέταρτη (1-9 σουτ, 0-3 τρίποντα, 3 λάθη) κατόρθωσε σταδιακά να περάσει μπροστά στο σκορ και να φτάσει μέχρι και το +6 (60-54) τρία λεπτά πριν το απόλυτο φινάλε!
Τη χαριστική βολή την έδωσε ο Παντελή στο 39′ με δικό του τρίποντο, ένα σουτ που διαμόρφωσε την απόσταση στους 9 πόντους (68-59) και ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη.

Από την άλλη μεριά, η αρμάδα του Μιχάλη Κακιούζη, που κόλλησε στους 19 μόλις πόντους μετά την ανάπαυλα, θα τα παίξει όλα για όλα στο Game 2 της επερχόμενης Τρίτης (17/5) με στόχο τη νίκη που θα τη φέρει ξανά κοντά στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 39-44, 55-51, 71-63

ΑΕΚ: Snider 14 (2), Hunt 13, Σιζόπουλος 11 (1), Μανωλόπουλος 9 (2), Παντελή 9 (2), Goodwin 8, Μαντοβάνη 4, Κορονίδης.

Κεραυνός: Malcolm 14 (1), Burns 13 (1), White 10, Πασιαλή 5, Στυλιανού 5 (1), Τίγκας 4, Μαραγκός, Ραζής.