Όπως είχε συμβεί και στο πρώτο παιχνίδι των φετινών τελικών αν και με διαφορετικό αποτέλεσμα τότε, ο Κεραυνός ξέσπασε στην 3η περίοδο του Game 2 της σειράς με την ΑΕΚ Λάρνακας και ισοφάρισε σε 1-1 επικρατώντας απόψε (17/5) με 83-55!

Ουσιαστικά, μετά από ένα σχετικά ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο όπου κυριάρχησαν οι πολλές εναλλαγές στον πίνακα του σκορ (6 προσπεράσεις και 4 ισοφαρίσεις) παρά τη ξεκάθαρη υπεροχή τους, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν εξαιρετικά αποτελεσματικοί σε επίθεση (22 πόντοι, 9-16 σουτ, 3-6 τρίποντα, 6 ασίστ σε 9 καλάθια) και άμυνα (8 πόντοι, 3-13 σουτ, 0-5 τρίποντα, 5 λάθη, καμία ασίστ) καταφέρνοντας σταδιακά να εκτοξεύουν τη διαφορά τους και άνω των 10 πόντων.
Μάλιστα, με ένα ηχηρό σερί της τάξης του 16-4 μέχρι και το 30 λεπτό άγγιξαν και το +20 (64-44) βάζοντας γερές βάσεις για την ισοφάριση της σειράς!

Στην 4η περίοδο, αντί να αλλάξει η κατάσταση, η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη συνέχισε να πατάει δυναμικά το πόδι στο γκάζι και με ένα απίθανο τρίποντο σόου (4-5 τρίποντα μέχρι και το 38′) έφερε τη διαφορά και κοντά στους 30 πόντους (81-52) πριν οι φιλοξενούμενοι την ρίξουν μέχρι και την εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 42-37, 64-45, 83-55

Kεραυνός: Malcolm 18 (2), Burns 16, White 16 (και 15 ριμπάουντ), Στυλιανού 12 (2), Τίγκας 6 (2), Πασιαλή 3 (1), Αναστάσης, Γονατάς, Γιαξή.
ΑΕΚ: Μαντοβάνη 11, Goodwin 10, Snider 9, Hunt 9 (1), Παντελή 8 (2), Σιζόπουλος 5 (1), Μανωλόπουλος 3 (1), Κορονίδης.