Με το δίδυμο των Burns και Malcolm να πιάνει… φωτιά και να βρίσκεται σε τρομερή ημέρα, ο Κεραυνός κατάφερε να αλώσει την έδρα της ΑΕΚ Λάρνακας στην παράταση με 90-88 στο 5ο και τελευταίο παιχνίδι των τελικών στην Κύπρο και να στεφθεί πρωταθλητής!

Οι δύο παίκτες του συλλόγου του Μιχάλη Κακιούζη ήταν οι κύριοι πρωταγωνιστές μετρώντας 34 πόντους (8-16 σουτ, 2-4 τρίποντα, 16-18 βολές), 8 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 16 πόντους (7-15 σουτ, 0-5 τρίποντα, 3-4 βολές), 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ

Στο φινάλε της κανονικής διάρκειας, οι γηπεδούχοι βρήκαν δύο σερί εύστοχα τρίποντα και ισοφάρισαν το μεγάλο τρίποντο του Στυλιανού με ένα καίριο του Κορωνίδη που ισοφάρισε σε 78-78 στέλνοντας το ματς στην παράταση!
Εκεί όμως, οι φιλοξενούμενοι πήραν ξανά τα ηνία σε αυτό το σπουδαίο ματς και όντας πιο κυνικοί στα τελευταία καθοριστικά λεπτά (4-5 σουτ στα πρώτα 3 λεπτά) έφτασαν στο 8ο πρωτάθλημα της ιστορίας τους!

Ο Burns ήταν αυτός που με δύο βολές έκανε το σκορ 87-90 30 περίπου δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή, με τον Snider από πλευράς ΑΕΚ να σπαταλάει τη μια από τις δύο του βολές στην αμέσως επόμενη φάση και να στερεί έτσι μια ύστατη ελπίδα στην ομάδα του…

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-40, 58-65, 78-78
Η παράταση: 88-90

• ΑΕΚ: Σνάιντερ 29 (4), Χαντ 23 (1), Σιζόπουλος 15 (1), Κορωνίδης 7 (2), Παντελή 6, Μανωλόπουλος 4, Γκούντγουιν 2, Μαντοβάνη 2
  • Κεραυνός: Μπάρνς 34 (2), Μάλκολμ 16, Στυλιανού 12 (4), Γουάιτ 11, Πασιαλή 8, Μιχαήλ 3, Ραζής 3 (1), Τίγκας 3 (1), Μαραγκός