Μετά από δύο παρατάσεις ο Απόλλωνας κατέκτησε το ντέρμπι της Λευκωσίας, μετά την επικράτησή του με 96-92 επί του ΑΠΟΕΛ. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν το προβάδισμα στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, όμως το δεύτερο ανήκε στην ομάδα του Κρις Χουγκάζ, η οποία ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε να κάνει την ανατροπή και να οδηγήσει το ματς στην παράταση.

Οι δύο ομάδες δεν παράτησαν το παιχνίδι, κάτι που τις οδήγησε σε ένα ακόμα έξτρα πεντάλεπτο, όπου οι παίκτες του Απόλλωνα απέδειξαν μεγαλύτερη ψυχραιμία και πήραν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 36-30, 54-52, 70-70κ.α, 82-82α’ παρ., 92-96β’ παρ.
ΑΠΟΕΛ: Πόρτερ 18 (4), Μοκόνκο 13, Νεοφύτου, Τσαν 2, Κρέμεν 7 (1), Στίκερς 9 (1), Μόρισον 24, Ουέλς 4, Λέιζερ 15 (2).
ΑΠΟΛΛΩΝ: Αβτιπέκοβιτς 2, Καπελάν 25 (1), Λουκ 7 (1), Ρόμπινσον 25 (2), Τζέφερσον 4, Ουόρεν 18 (1), Κράπενταμ 4, Μπράουν 11 (1).