Η Ιταλία επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο με 90-83 και κατέλαβε την πρώτη θέση του συγκεκριμένου ομίλου στο Προολυμπιακό Τουρνουά του Βελιγραδίου. Στα νοκ άουτ προκρίθηκαν και οι Λατινοαμερικάνοι, αφού αμφότεροι νίκησαν την Σενεγάλη άνευ αγώνος.

Οι Πορτορικάνοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους πίσω από τα 6.75. Μάλιστα έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-37.

Ωστόσο η εικόνα του αγώνα άλλαξε άρδην στην τρίτη περίοδο, με τους Ιταλούς να τρέχουν ένα επιμέρους 27-14, και να περνούν μπροστά στο σκορ.

Στα υπόλοιπα λεπτά του αγώνα δεν άλλαξε τίποτα, με τους Ιταλούς να δυσκολεύονται αλλά να παίρνουν τη νίκη και την πρώτη θέση του ομίλου.

Κορυφαίοι για τη νικήτρια ομάδα ήταν οι Nicolo MannionSimone Fontecchio και Αchille Polonara, οι οποίοι σημείωσαν αμφότεροι από 21 πόντους.

Στον αντίποδα ξεχώρισε ο γνώριμός μας από την θητεία του στον Προμηθέα Πάτρας Gian Clavell, o oποίος πέτυχε 24 πόντους με 4/11 δίποντα, 4/9 τρίποντα και 4/8 βολές. Παράλληλα μάζεψε 4 ριμπάουντ σε 32:20.

3. Σενεγάλη

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι πρώτες δύο ομάδες κάθε ομίλου και αναμετρώνται ως εξής: Α1-Β2 και Β1-Α2. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα προκριθεί μόνο η νικήτρια του τουρνουά.