Πολύ πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (94-76), άρχισε τις υποχρεώσεις της στο προολυμπιακό τουρνουά του Βελιγραδίου η Σερβία. Η ομάδα του Igor Kokoskov τα βρήκε σκούρα από τη Δομινικανή Δημοκρατία για τρία δεκάλεπτα, αλλά έκανε επιμέρους σκορ 27-10 στην 4η περίοδο και έφτασε στη νίκη με 94-76.

Οι Σέρβοι σούταραν με ποσοστό 52,2%, έβαλαν 24 πόντους στο ανοιχτό γήπεδο, 58 μέσα από τη ρακέτα, μοίρασαν 26 ασίστ και έκαναν μόνο 7 λάθη σε όλο το ματς. Το παιχνίδι το πήραν πάντως με την άμυνά τους, καθώς δέχτηκαν μόνο 10 πόντους στην 4η περίοδο.

Οι Boban Marjanovic (18 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Filip Petrusev (17 πόντοι) και Vasilje Micic (15 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των Σέρβων, ενώ οι Michael Torres Cuevas (16 πόντοι) και Victor Liz (16 πόντοι, 9 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τη Δομινικανή Δημοκρατία.

Πέμπτη 1 Ιουλίου

Φιλιππίνες – Δομινικανή Δημοκρατία (21:30)

2. Πουέρτο Ρίκο –

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι πρώτες δύο ομάδες κάθε ομίλου και αναμετρώνται ως εξής: Α1-Β2 και Β1-Α2. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα προκριθεί μόνο η νικήτρια του τουρνουά.

** Η Σενεγάλη αποσύρθηκε από το τουρνουά λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού.