Οι δύο ευρωπαϊκές ομάδες επέβαλαν το νόμο τους στα πρώτα παιχνίδια του προολυμπιακού τουρνουά στο Κάουνας. Η οικοδέσποινα Λιθουανία νίκησε τη Βενεζουέλα 76-65, εκμεταλλευόμενη την κυριαρχία της κάτω από τα δύο καλάθια, κυρίως χάρις στην παρουσία του Jonas Valanciunas (20 πόντοι, 8/9 δίποντα, 11 ριμπάουντ) και του Domantas Sabonis (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Η ομάδα Darius Mascoliunas μάζεψε 10 ριμπάουντ παραπάνω (41-31) και έλεγξε το ματς στο 2ο ημίχρονο, με αφετηρία ένα σερί 10-0 που μετέτρεψε το 28-28 (18’) σε 38-28 στο 22’. Η διαφορά έφτασε ακόμα και το +16 (69-53) υπέρ της “Λιέτουβα” στο 37’. Ο David Cubillan (11 πόντοι) ήταν ο μόνος παίκτης που σημείωσε διψήφιο αριθμό πόντων από πλευράς Βενεζουέλας.

ΠΑΛΕΥΕ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ Ο MOREIRA

Η Πολωνία, από την μεριά της, δυσκολεύτηκε μόνο ένα δεκάλεπτο απέναντι στην Αγκόλα, μέχρι να φτάσει στη νίκη με το πειστικό 83-64. Η ομάδα του Mike Taylor δημιούργησε διψήφια διαφορά από το 1ο ημίχρονο, ωστόσο τη ψαλίδα την άνοιξε διάπλατα στο 3ο δεκάλεπτο, οπότε και προηγήθηκε μέχρι και με 24 πόντους διαφορά (62-38 στο 28’).

Οι Mateusz Ponitka (22 πόντοι), A.J. Slaughter (16 πόντοι) και Aleksander Balcerowski (14 πόντοι) οδήγησαν τους Πολωνούς, την ώρα που ο Yanick Moreira (27 πόντοι, 11/16 δίποντα, 7 ριμπάουντ) πάλευε σχεδόν μόνος του από πλευράς Αγκόλας, η οποία έκανε 20 λάθη, δέχτηκε 26 πόντους από αυτά και μοίρασε μόνο 12 ασίστ.

3. Σλοβενία –

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι πρώτες δύο ομάδες κάθε ομίλου και αναμετρώνται ως εξής: Α1-Β2 και Β1-Α2. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα προκριθεί μόνο η νικήτρια του τουρνουά.