Στα νοκ άουτ ματς του Προολυμπιακού Τουρνουά του Κάουνας προκρίθηκε η Βενεζουέλα, η οποία νίκησε με 94-80 την Νότια Κορέα, καλύπτοντας παράλληλα την διαφορά που έχασε από την Λιθουανία (76-65). Αντίθετα οι Νοτιοκορεάτες θέλουν νίκη με την Λιθουανία στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου (αυτό θα διεξαχθεί αύριο 1/7), για να ελπίζουν σε πρόκριση.

Η Βενεζουέλα μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, εξασφαλίζοντας μία διαφορά ασφαλείας από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Έτσι έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 27-18.

Το ίδιο ακριβώς συνέβη και στην δεύτερη περίοδο, με τους Λατινοαμερικάνους να κυριαρχούν, και τη Νότια Κορέα να κάνει την αντεπίθεσή της στην τρίτη μειώνοντας στους 6.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η τάξη αποκαταστάθηκε, με το τελικό 94-80 να σφραγίζει τις προσπάθειες των αθλητών των δύο ομάδων.

Πρώτος σκόρερ για τη νικήτρια ομάδα ‘ήταν ο Heissler Guilent, ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 17 πόντους (1/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3/4 βολές). Παράλληλα μάζεψε 5 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασίστ σε 24:52. Πολύ καλή παρουσία είχαν και οι Carrera και Chourio, οι οποίοι πέτυχαν από 16 πόντους έκαστος.

Στον αντίποδα ξεχώρισε ο Hyunjung Lee με 18 πόντους.

3. Ανγκόλα 0-2

* Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι πρώτες δύο ομάδες κάθε ομίλου και αναμετρώνται ως εξής: Α1-Β2 και Β1-Α2. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες θα προκριθεί μόνο η νικήτρια του τουρνουά.