Μόλις για ένα δεκάλεπτο δυσκολεύθηκε η Σερβία απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο (21-22, 10′) για την πρώτη μέρα του Προολυμπιακού τουρνουά στο Βελιγράδι. Με μια εξαιρετική εμφάνιση στη δεύτερη περίοδο (20-9 επιμέρους σκορ), οι οικοδεσπότες έθεσαν τις βάσεις από νωρίς για μια εύκολη νίκη, όπως και έγινε, αν και το τελικό 87-81 δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νέντοβιτς με 14 πόντους, ενώ ακολούθησαν οι Μπογκντάνοβιτς, Κάλινιτς, Γιόκιτς και Μπίρτσεβιτς με 12 πόντους έκαστος. Από του Πουέρτο Ρίκο, ο μοναδικός διασωθείς ήταν ο Χόλλαντ, ο οποίος σημείωσε 21 πόντους.

Το φιλμ

Με τους Μάρκοβιτς, Μπογκντάνοβιτς, Κάλινιτς, Μπίρτσεβιτς και Γιόκιτς ξεκίνησε η Σερβία, η οποία πήρε από νωρίς τα ηνία του αγώνα (4-0 και 9-4). Το Πουέρτο Ρίκο αντέδρασε και ισοφάρισε σε 11-11, ενώ με τρίποντο του Βάσαλλο πέρασε για πρώτη φορά μπροστά (11-14, 3:56”). Από εκεί και πέρα, οι δύο ομάδες συμβάδιζα στον σκορ, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα (21-22, 10′).

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, το σκηνικό δεν άλλαξε και οι δύο αντίπαλοι πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (30-31). Σ’ εκείνο το σημείο, ωστόσο, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς σοβαρεύτηκε και με ένα σερί 11-0 ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (41-31) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το Πουέρτο Ρίκο μπήκε δυνατά και κατάφερε να πλησιάσει στους έξι (47-41 7:17”), όμως πέντε προσωπικοί πόντοι του Μπογκντάνοβιτς επανέφεραν τη διαφορά στα προηγούμενα επίπεδα (52-41, 6:39”). Με τη ψυχολογία στο ζενίθ, οι “πλάβι” εκτόξευσαν τη διαφορά στο +20 (65-45), με την τρίτη περίοδο να λήγει με 59-41 υπέρ τους και την υπόθεση νίκη να έχει λήξει οριστικά.

Όπως ήταν φυσικό, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς αποφάσισε να ξεκουράσει τους βασικούς τους, δίνοντας χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, μεταξύ αυτών και στον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα, ο οποίος μέχρι εκείνο το σημείο είχε αγωνιστεί για ένα τρίλεπτο. Έτσι, οι Πορτορικανοί βρήκαν ευκαιρία και με επιμέρους σκορ 30-18 στην τελευταία περίοδο, μείωσαν σε 87-81 1:10” πριν το τέλος, το οποίο έμελε να είναι και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 41-31, 59-41, 87-81