Μετά από έναν συγκλονιστικό τελικό, η Κροατία έριξε στο καναβάτσο τη διοργανώτρια Ιταλία με 84-78 στην παράταση (70-70 κ.α.) και πήρε το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο!

Πρώτος σκόρερ των Κροατών ήταν ο Μπογκντάνοβτις με 26 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Σιμόν με 21π. (6/10 τρίπ.). Ωστόσο, πολυτιμότερος ήταν ο Σάριτς (18π., 13 ριμπ.), ο οποίος μάλιστα αναδείχθηκε MVP του τελικού και του Προολυμπιακού του Τορίνο συνολικότερα. Από πλευράς Ιταλίας, πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπελινέλι με 18 πόντους, ενώ ο Μέλι πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση (11π.), στέλνοντας μάλιστα το ματς στην παράταση. Ο πρώτος μαζί με τον Τζεντίλε ήταν οι δύο μοιραίοι της “σκουάντρα ατζούρα”, από την οποία στοίχισαν οι αποβολές των Γκαλινάρι και Ντατόμε (12π. έκαστος) στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας.

Το φιλμ

Δεδομένης της κρισιμότητας της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες μπήκαν δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα, με αποτέλεσμα τα καλάθια να μπαίνουν με το… σταγονόμετρο (4-4, 5:55”). Στη συνέχεια, το παιχνίδι διακόπηκε για λίγα λεπτά λόγω τεχνικών προβλημάτων, ευνόησε την Κροατία, η οποία ξέφυγε με +5 (15-10, 1:55”), ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο με “αέρα” επτά πόντων (19-12, 10′).

Συνεχίζοντας από εκεί που σταμάτησε, η Κροατία με γκολ-φάουλ του προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (22-12), και παρά την προσπάθεια της Ιταλίας να αντιδράσει (22-17) επανέφερε σε διψήφια νούμερα το προβάδισμά της (28-17), γεγονός που ανάγκασε τον Έτορε Μεσίνα να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Έτσι, οι “ατζούρι” αφυπνίστηκαν και βελτιώνοντας θεαματικά την άμυνά τους, πλησίασαν σε απόσταση βολής, έπειτα από τρίποντο του Χάκετ (31-30, 1:51”), όμως οι Κροάτες με μεγάλα σουτ των Σάριτς και Μπογκντάνοβιτς διατήρησαν τα ηνία του αγώνα ως το τέλους του πρώτου ημιχρόνου (39-34, 20′).Στην επανάληψη, η Ιταλία μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή και τα κατάφερε γρήγορα, τρέχοντας με το “καλημέρα” 8-0 σερί (39-42, 7:45”). Ωστόσο, η Κροατία αντιστάθηκε και πάλι, αυτή τη φορά με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σιμόν (τρία προσωπικά τρίποντα) για το 50-44, 2:48” πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Το δεκάλεπτο έληξε με τρίποντο του Ντατόμε σχεδόν στην εκπνοή, με το 54-52 να προδιαθέτει για ένα τελευταίο δεκάλεπτο-φωτιά.

Εκεί, η “σκουάντρα ατζούρα” με δίποντο του Μέλι ισοφάρισε σε 54-54, ενώ με βολή του Ντατόμε (λανθασμένη τεχνική ποινή στον Πέτροβιτς) πέρασε μπροστά με 54-55 (8:41”). Σ’ εκείνο το σημείο “μίλησε” ο Σάριτς, ο οποίος με εννιά προσωπικούς, αναπάντητους πόντους έβαλε σε θέση οδηγού την Κροατία με 63-55 στα μισά του δεκαλέπτου. Ωστόσο, η Ιταλία απάντησε με 9-2 σερί και μείωσε σε 65-64, με λέι απ του Χάκετ (65-64) τρία λεπτά πριν το τέλος. Μάλιστα, ένα λεπτό αργότερα με κάρφωμα του Μέλι πήραν το προβάδισμα με 66-65, εκμεταλλευόμενοι τις δύο άστοχες βολές του Πλάνιντς. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Γκαλινάρι υπέπεσε σε 5ο φάουλ και ο Σιμόν αξιοποίησε τις δύο βολές για το 67-66 (1:42”) -με συπληρωμένα τα πέντε ομαδικά για την Ιταλία. Με τον ίδιο τρόπο, ο Μπελινέλι έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους “ατζούρι”, με τον Μπογκντάνοβιτς να απαντά με καλάθι για το 69-68 1:14” πριν το τέλος. Στις τρεις επόμενες φάσεις το σκορ παρέμεινε αμετάβλητο (δύο χαμένες επιθέσεις η Ιταλία με Μπελινέλι, μία χαμένη η Κροατία με τον Μπογκντάνοβιτς), με τον Σιμόν με 1/2 βολές να διαμορφώνει το 70-68 και την Ιταλία να έχει 21” για μια τελευταία επίθεση. Τη ν τελευταία επίθεση πήρε ο Μπελινέλι, αστοχώντας σε λέι απ, ωστόσο ο Μέλι με φόλοου διαμόρφωσε το τελικό 70-70 κι έστειλε το ματς στην παράταση, καθώς στα 5,6” που απέμειναν ο Μπογκντάνοβιτς αστόχησε.

Στις αρχές του έξτρα πενταλέπτου, η Κροατία έκανε 5-0 σερί με καλάθι του Σάριτς και τρίποντο του Σιμόν (75-70, 3:32”), όμως ένα άμεσο τρίποντο του Αραντόρι έφερε και πάλι την Ιταλία σε απόσταση βολής (75-73, 3:09”). Με δύο βολές του Σάριτς, η Κροατία προηγήθηκε με +4 (77-73), ενώ με τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς προηγήθηκε με 80-74, 1:14” πριν τη λήξη.  Με δύο βολές του Μπελινέλι η Ιταλία πλησίασε στους τέσσερις και είχε ευκαιρία να πλησιάσει περισσότερο, ωστόσο ένα χαμένο λέι απ του Τζεντίλε και μια λάθος πάσα του ίδιου (κλέψιμο Σάριτς), έδωσαν την ευκαιρία στην Κροατία να προηγηθεί εκ νέου με +6 (82-76), με δύο βολές του Μπογκντάνοβιτς, γεγονός που έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων.

Τα δεκάλεπτα: 19-12, 39-34, 54-52, 70-70, 84-78