Το “πάθημα έγινε μάθημα” για το Πουέρτο Ρίκο καθώς, μετά τη χθεσινή (04/07) ήττα από τη Σερβία (87-81), σήμερα (05/07) νίκησε με 91-81 την Αγκόλα, μπροστά στις σχεδόν άδειες κερκίδες του Kombank Arena, στο δεύτερο αγώνα που έγινε, για τον πρώτο όμιλο του Προολυμπιακού Τουρνουά στο Βελιγράδι και βρίσκεται, πλέον, στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Οι παίκτες του Κασιάνο δεν μπήκαν καλά στον αγώνα, καθώς μέχρι το 5ο λεπτό η Αγκόλα είχε το προβάδισμα 7 πόντων στο σκορ (12-7). Από εκεί και πέρα οι “νησιώτες” “ξύπνησαν” και προηγήθηκαν για πρώτη φορά, τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (13-12). Ο Αρόγιο δύο λεπτά πριν τη λήξη πέτυχε εκπληκτικό τρίποντο (18-14) και στην πορεία το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 20-18.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου το Πουέρτο Ρίκο προηγήθηκε με 24-20 με τον Αρόγιο, στο 13′, κι έκτοτε η Αγκόλα δεν κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα σε όλο τον αγώνα. Το παιχνίδι ήταν δυναμικό και οι Πορτορικανοί είχαν τον πλήρη έλεγχο. Ο 36χρονος πόιντ γκαρντ της Μπαρτσελόνα ήταν ο ηγέτης της Εθνικής του και ήταν εύστοχος πίσω από τα 6.75μ., και μαζί με τον Μπαρέα, που ήταν εύστοχος από τη γραμμή των βολών, καθοδηγούσαν την ομάδα τους, ανοίγοντας διαρκώς τη διαφορά, και οι παίκτες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ να είναι 46-33.

Χαρακτηριστικό είναι ότι για την Αγκόλα στις πρώτες δύο περιόδους, οι μόνοι που είχαν σημειώσει πόντους ήταν οι Μοράις και Πάουλο.

Στο υπόλοιπο εικοσάλεπτο η κατάσταση του αγώνα δεν άλλαξε και πολύ, με την Αγκόλα να προσπαθεί να απειλήσει, χωρίς επιτυχία, και οι παίκτες του Ντενίζ πέτυχαν τους πρώτους τους στο 23′ (54-35). Το Πουέρτο Ρίκο, ωστόσο, επαναπάυτηκε για λίγο, με τους αντιπάλους να τρέχουν ένα 6-0 (63-48). Έπειτα, ξανά Αρόγιο και Μπαρέα έκαναν το “κομμάτι” τους και η τρίτη περίοδος έληξε με 29 πόντους διαφορά (79-50). Ο Κλεμέντε ένα λεπτό πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο, προσέφερε θέαμα, καθώς κάρφωσε ανενόχλητος στην μπασκέτα.

Στην τέταρτη περίοδο, από τη στιγμή που έγινε το 82-52 (η μεγαλύτερη διαφορά στον αγώνα), οι τυπικά γηπεδούχοι επαναπάυτηκαν και η Αγκόλα έτρεξε ένα σερί 14-0 (82-66) στην προσπάθεια της να μειώσει και να πλησιάσει. Ύστερα, σερί φάουλ του Σάντσεζ έδωσαν το δικαίωμα στον Φερνάντεζ να ευστοχήσει στις βολές του και η διαφορά να μειωθεί στους 10 πόντους (83-73). Τελικά, η εικόνα του ματς έμεινε ως είχε και το παιχνίδι έληξε 91-81, με το Πουέρτο Ρίκο να είναι πια με το “ένα”πόδι στα ημιτελικά της διοργάνωσης, καθώς η βαθμολογία του ομίλου είναι προς το παρόν: Πουέρτο Ρίκο 3, Σερβία 2 και Αγκόλα 1 βαθμοί.

Από το Πουέρτο Ρίκο ξεχώρισαν οι Μπαρέα (18π., 7 ασ., 5 ριμπ.) και Αρόγιο (18π., 5 ασ., 2 ριμπ.), ενώ από την Αγκόλα οι Μοράις (21π., 1ασ., 1 ριμπ.) και Μουρ (17π., 1ασ. 6 ριμπ.).

Δεκάλεπτα: 20-18, 26-15, 33-19, 12-29.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα με ΕΝΑ ΚΛΙΚ ΕΔΩ.