Τα εύκολα δύσκολα έκανε η Γαλλία απέναντι στη Νέα Ζηλανδία! Η ομάδα του Βενσάν Κολέ κυνηγούσε στο σκορ τους Νεοζηλανδούς για τριάντα λεπτά -ακόμα και με διψήφιες διαφορές-, ωστόσο με μια εμφάνιση στην τέταρτη περίοδο αντάξια του επιπέδου της (28-11 επιμέρους σκορ) απέφυγε το κάζο (59-66) και προκρίθηκε ως πρώτη στα ημιτελικά του Προολυμπιακού της Μανίλας.

Κορυφαίος των “τρικολόρ”, που αγωνίστηκαν χωρίς τον Μπατούμ, ήταν ο Ζελαμπάλ με 11 πόντους (έδωσε το σύνθημα αντεπίθεσης), ενώ ακολούθησαν Ντιό και Τιγί με 10 πόντους έκαστος. Από τη Νέα Ζηλανδία ξεχώρισε ο πρώην παίκτης του Κοροίβου, Ουέμπστερ, με 21 πόντους.

Στα ημιτελικά, η Γαλλία θα αντιμετωπίσει την Τουρκία, ενώ η Νέα Ζηλανδία, που πήρε το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου, θα αναμετρηθεί με τον Καναδά.

Το φιλμ

Η Γαλλία μπήκε πιο καλά και προηγήθηκε με 5-10, ωστόσο η Νέα Ζηλανδία ισοορόπησε την κατάσταση και με σερί 9-3 έκλεισε με προβάδισμα την πρώτη περίοδο (14-13, 10′). Με δύο τρίποντα στις αρχές της δεύτερης περιόδου η Νεοζηλανδοί ξέφυγαν με +7 (20-13), ενώ κρατώντας του Γάλλους δίχως σκορ για πέντε λεπτά, “άγγιξαν” το +10 (36-27, 3:44”). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 31-23 υπέρ των τυπικά γηπεδούχων, οι οποίοι έλεγχαν πλήρως την αναμέτρηση.

Με το “καλημέρα” στην επανάληψη, η Νέα Ζηλανδία ανέβασε τη διαφορά πάνω από τους δέκα (34-23), με τη Γαλλία να προσπαθεί να αντιδράσει μετά από ώρα και να πλησιάζει στους έξι (40-34, 2:50”). Ωστόσο, η Νέα Ζηλανδία απάντησε άμεσα με 5-0 σερί (45-34, 1:47”) και διατήρησε το διψήφιο προβάδισμά της μέχρι το τέλος της τρίτης περίοδου (48-38, 30′). Στην τέταρτη περίοδο, η Γαλλία μπήκε αποφασισμένη για την ανατροπή, με όρεξη κια διάθεση άμυνα, και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζελαμπάλ ισοφάρισε σε 52-52 6:26” πριν το τέλος. Συνεχίζοντας στο ίδιο τέμπο σε άμυνα κι επίθεση, οι “τρικολόρ” προηγήθηκαν με +8 (52-60) 3:51” πριν τη λήξη, παίρνοντας σαφές προβάδισμα για τη νίκη. Η Νέα Ζηλανδία επιχείρησε την ύστατη προσπάθεια για ανατροπή, πλησιάζοντας στους τέσσερις (59-63) με 30” να απομένουν για τη λήξη, ωστόσο οι Γάλλοι παρέμειναν ψύχραιμοι κι έφτασαν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 31-23, 48-38, 59-66