Μετά από ένα αμφίρροπο -στο μεγαλύτερο μέρος της διάρκειάς του- παιχνίδι, η Λετονία έκαμψε την αντίσταση της Τσεχίας με 71-59 και διπλασίασε τις νίκες της στο Προολυμπιακό τουρνουά του Βελιγραδίου, εξασφαλίζοντας το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης ως πρώτη του ομίλου της. Απεναντίας, η Τσεχία ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά, ωστόσο με νίκη επί της Ιαπωνίας παίρνει το δεύτερο εισιτήριο του ομίλου για τα ημιτελικά.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπέρτανς με 18 πόντους (4/12 εντός πεδιάς, 8/9 β.), ενώ ακολούθησαν ο Τίμα και ο Στρέλνιεκς με 13 και 11 πόντους αντίστοιχα. Στα “ρηχά” κινήθηκαν από πλευράς Τσεχίας, οι σταρ της, Βέσελι (10π.) και Σατοράνσκι (5π.), με τον πρώτο να χρεώνεται λανθασμένα με 4ο προσωπικό φάουλ στα μισά της τρίτης περιόδου, με αποτέλεσμα να αγωνιστεί μόλις για 16:36” συνολικά.

Η φάση με το τέταρτο φάουλ του Βέσελι:

Το φιλμ

Η Τσεχία μπήκε αποφασιστικά και με επτά προσωπικούς πόντους του Σιλμπ προηγήθηκε με 7-2 στα πρώτα λεπτά. Η Λετονία αντέδρασε πλησιάζοντας στους τέσσερις (7-11), ωστόσο οι τυπικά φιλοξενούμενοι κράτησαν με άνεση τα ηνία μέχρι και το τέλος της πρώτης περιόδου (13-20, 10′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Λετονία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και με σερί 7-0 στο πρώτο λεπτό ισοφάρισε σε 20-20. Από εκεί και μετά, οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στην επίθεση, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει αμετάβλητο για πάνω από δυόμιση λεπτά, προτού ξεφύγουν και πάλι οι Τσέχοι με +5 (22-27, 4:57”). Οι γηπεδούχοι “απάντησαν” άμεσα με δικό τους 5-0 σερί (27-27, 3:49”) και ήταν αυτοί που προηγούνταν στο ημίχρονο (31-30, 20′), ολοκληρώνοντας ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (18-10 επιμέρους σκορ).

Στην επανάληψη το σκηνικό παρέμεινε το ίδιο, με αμφότερες τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (36-35, 6:46”), την Τσεχία όμως να δέχεται ένα ισχυρό πλήγμα όταν ο Βέσελι χρεώθηκε λανθασμένα με 4ο προσωπικό φάουλ, με αποτέλεσμα να αποσυρθεί στον πάγκο, 6:31” πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύθηκαν, οι Λετονοί οι οποίοι μετέτρεψαν το 43-33 σε 51-43, λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου (51-45, 30′), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη.

Με την έναρξη της τέταρτης και τελευταίας περιόδου, ο Βέσελι επανήλθε στο παιχνίδι, φέρνοντας νέα πνοή στο παιχνίδι της Τσεχίας, η οποία μείωσε γρήγορα στον πόντο (51-50), ενώ λίγο αργότερα πέρασε μπροστά στο σκορ (52-53, 7:47”) βάζοντας “φωτιά” στον αγώνα. Κάπου εκεί, όμως, η Λετονία αντέδρασε και με σερί 11-0 εκτόξευσε τη διαφορά στο +10 (63-53) στα μισά του δεκαλέπτου, κλειδώνοντας το ροζ φύλλο αγώνας, μιας και η Τσεχία δεν μπόρεσε να απαντήσει.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 31-30, 51-45, 71-59