Οι “οικοδέσποινα” Φινλανδία, κατάφερε να κάνει την έκπληξη στην πρεμιέρα, επικρατώντας στην παράταση με σκορ 86-84, κόντρα σε ένα από τα μεγάλα φαβορί της κατάκτησης του χρυσού μεταλλίου, την Γαλλία, ενώ παράλληλα έκανε και ένα δώρο στην Ελλάδα, η οποία αν παρουσιαστεί σοβαρή απέναντι στους “τρικολόρ”, θα έχει βάλει τις βάσεις ώστε να τερματίσει στην πρώτη θέση.

Για τους γηπεδούχους κορυφαίος παίκτης ήταν ο Λάουρι Μαρκάνεν, ο οποίος ολοκλήρωσε το παιχνίδι, με 22 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα μεγάλη βοήθεια έδωσαν και ο Σαλίν με τον Κότι, οι οποίοι πέτυχαν από 14 πόντους. Από πλευράς Γαλλίας, αυτός που εντυπωσίασε ήταν ο Εβάν Φουρνιέ με 25 πόντους.

Το φιλμ του αγώνα.

Η Φινλανδία ξεκίνησε δυναμικά και στα πρώτα 6 λεπτά, κατάφερε να προηγηθεί με σκορ 14-10, με τους Γάλλους να δείχνουν μουδιασμένοι στο ξεκίνημα, με την “οικοδέσποινα” να βρίσκει επίσης πολλούς τρόπους, ώστε να τρυπήσει την άμυνα των τρικολόρ, με την πρώτη περίοδο να λήγει με σκορ 23-15. Η Γαλλία πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου, η Γαλλία κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (25-23), κάνοντας ένα σερί 10-0, μετά από καλάθι του Ντιαό. Παράλληλα οι Γάλοι άρχισαν να παίρνουν σιγά σιγά ένα σχετικά καλό προβάδισμα, κάτι όμως που δεν κράτησε πολύ, καθώς οι Φινλανδοί, μείωσαν στον έναν πόντο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 33-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Φινλανδοί μπήκαν και πάλι δυναμικά και με ένα σερί 8-0, κατάφεραν να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ (40-33). Οι Γάλλοι όμως ανέτρεψαν και πάλι το σκηνικό και με υπομονετικό μπάσκετ, κατάφεραν πέντε λεπτά πριν την λήξη της 3ης περιόδου, να περάσουν και πάλι μπροστά στο σκορ, με τον Ντε Κολό να κάνει το 48-47, ενώ το τελικό σκορ τη περιόδου, ήταν το 53-48. H Γαλλία στην τελευταία περίοδο επέβαλε τον ρυθμό της, φτάνοντας και μάλιστα την διαφορά στο +8 για πρώτη φορά, 6 λεπτά πριν το τέλος και με τρίποντο του Ντιαό. Οι Φινλανδοί όμως δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και με τον Σαλίν, ένα λεπτό περίπου πριν την λήξη να ισοφαρίζει με τρίποντο και να κάνει το 70-70, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται τελικά στην παράταση, καθώς η τέταρτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι στο 72-72.

Οι Φινλανδοί στην παράταση βρισκόντουσαν συνέχεια μπροστά στο σκορ, με τους Γάλλους να έχουν μπλοκάρει αμυντικά, καθώς δεχόντουσαν σχετικά εύκολους πόντους, ενώ 1’20” πριν την λήξη, ο Ντε Κολό αστόχησε στην μία από τις δύο βολές που είχε κερδίσει, ενώ ο Μαρκάνεν στην επόμενη ακριβώς φάση, με τρίποντο αύξησε την διαφορά στους στους 5 πόντους (84-79). Με τους Γάλλους ωστόσο να απαντάνε με ένα μικρό σερί και με τρίποντο του Φουρνιέ, να ισοφαρίζουν σε 84-84, αλλά ο Γοουίλσον 5 δευτερόλεπτα πριν την λήξη, κατάφερε να δώσει την νίκη στην ομάδα του, με το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα να είναι το 86-84.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-32, 53-49, 72-72, 84-86 (παρ.)

Γαλλία (Κολέ): Σεραφέν, Ερτέλ 10 (5λθ., 2τρ.), Λοβέρν 4, Φουρνιέ 25 (2τρ., 3ασ., 4ριμπ.), Ντε Κολό 21 (11/12 βολές), Ντιό 9 (9ριμπ., 1τρ.), Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊριέ 6 (6ριμπ.), Τουπάν, Τζάκσον 7 (1/5τρ.)

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 8 (2), Χαφ 6, Λι 4 (5ριμπ.), Σάλιν 14 (1), Κότι 14, Κόπονεν 4 (8ασ.), Νουούτινεν 2, Ράνικο, Μαρκάνεν 22 (7/12 2π., 2/3 3π., 2/2 1π., 7ριμπ.), Ουίλσον 12 (1), Μέρφι