Η Εθνική Ανδρών πήγε στο Σαράγεβο με στόχο τη μία νίκη που θα τη στείλει με το ένα (ή και τα δύο) πόδι στην τελική φάση του EuroBasket του 2022. Τελικά την πέτυχε, αν και χρειάστηκε παράταση, προκειμένου να καταβάλει τη Βουλγαρία με 84-78, σε ένα παιχνίδι-ψυχοβγάλτη, στο οποίο προηγήθηκε όλα κι όλα 4 λεπτά και 39 δευτερόλεπτα! Ας είναι καλά ο Γιάννης Αθηναίου…

Ο γκαρντ του Περιστερίου πέτυχε 21 πόντους και ήταν clutch, καθώς ευστόχησε σε δύο τρίποντα στα τελευταία 29’’ του κανονικού αγώνα και άλλα δύο στην παράταση, βοηθώντας την Ελλάδα να ανατρέψει διαφορά 16 πόντων και να αποφύγει την πρώτη ήττα από τη Βουλγαρία μετά το 1989, η οποία θα την έβαζε και σε περιπέτειες για την πρόκριση στην τελική φάση του EuroBasket. Εν τέλει τη νίκησε για 7η συνεχόμενη φορά και έχει πλέον 3-1 στον 8ο όμιλο, με τη Βουλγαρία να έχει 1-3.

Ο Βασίλης Καββαδάς (14 πόντοι, 6 μπλοκ) και ο Δημήτρης Αγραβάνης (10 πόντοι) ήταν οι άλλοι δύο παίκτες που σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο μάζεψε 22 ριμπάουντ παραπάνω (60-38), ωστόσο σούταρε με ποσοστό 38,3% στα δίποντα και είχε 18/39 σουτ γύρω από το καλάθι!

ΤΡΑΓΙΚΗ ΕΙΚΟΝΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα της Εθνικής ήταν βγαλμένη από… αρχαία ελληνική τραγωδία. Δίχως συνοχή στην επίθεση και με κακή άμυνα στα closeouts, η Ελλάδα έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με περισσότερα λάθη (10) από ασίστ (6) και 10/28 δίποντα, εκ των οποίων τα 23 σουτ ήταν γύρω από το καλάθι!

Η Εθνική δέχτηκε 25 πόντους στην 1η περίοδο (την οποία οι Βούλγαροι έκλεισαν με 5/7 τρίποντα, 7 ασίστ και 1 λάθος) και μετά το αρχικό 0-2 βρέθηκε πίσω στο σκορ με 11-4 στο 4’ και με 25-14 στο 10’. Η κατάσταση δεν βελτιώθηκε στο 2ο δεκάλεπτο. Ίσα ίσα που η Βουλγαρία διατήρησε με άνεση ένα προβάδισμα 6-10 πόντων, το οποίο έφτασε ακόμα και το +16 (41-25) στο 17’, με την ομάδα του Rosen Barchovski να κάνει σε εκείνο το χρονικό σημείο το μεγαλύτερο σερί της στο ματς (8-0). Κάπου εκεί, πάντως, η Εθνική αποφάσισε να παίξει άμυνα. Και το έκανε.

ΧΩΡΙΣ ΠΟΝΤΟ ΓΙΑ 10’13” ΟΙ ΒΟΥΛΓΑΡΟΙ, ΕΧΑΣΑΝ 22 ΣΕΡΙ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ!

Μετά το λέι-απ του Chernokozhev στο ανοιχτό γήπεδο που έκανε το σκορ 41-25 με 3’28’’ να απομένουν για τη λήξη της δεύτερης περιόδου, χρειάστηκε να περάσουν 10 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα, μέχρι η Εθνική να δεχτεί ξανά καλάθι! Στο μεσοδιάστημα οι Βούλγαροι είχαν 0/8 τρίποντα, 0/6 δίποντα, 0/3 βολές και 7 λάθη. Δεν σκόραραν δηλαδή σε 22 συνεχόμενες κατοχές! Η Ελλάδα, από τη μεριά της, “έτρεξε” ένα σερί 17-0 και στο 27’ προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά το 1ο λεπτό (41-42). Και μετά… έπεσε πάλι σε λήθαργο.

Έπειτα από 10 και πλέον άνομβρα λεπτά η Βουλγαρία έκανε σερί 11-0 μέσα στα επόμενα 2,5 και ξέφυγε εκ νέου με 52-42 στο 29’. Το τάιμ άουτ του Σκουρτόπουλου “ξύπνησε” τους διεθνείς, που μείωσαν γρήγορα σε 52-49 στο 31’, αλλά μπροστά στο σκορ δεν μπόρεσε να περάσει η Ελλάδα. Μάλιστα, με 3’43’’ να απομένουν για τη λήξη, οι Βούλγαροι ξέφυγαν με 68-60 και στα 38’’ ήταν μπροστά με 68-63 και είχαν τη μπάλα. Κοίταζαν κατάματα την πρώτη τους νίκη επί της Ελλάδας έπειτα από (ακριβώς) 31 χρόνια -κατά σύμπτωση σημειώθηκε στις 29/11/1989! Κι όμως, η Εθνική δεν είχε “πεθάνει” ακόμα.

ΟΤΑΝ Ο ΑΘΗΝΑΙΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΟΠΛΟ ΤΟΥ…

Το μπλοκ του Καββαδά στην επόμενη φάση και τα διαδοχικά τρίποντα του Αθηναίου στα 29’’ και στα 17’’ έφεραν την Εθνική σε απόσταση ενός πόντου (70-69). Ακολούθησε φάουλ στον Kostov και 1/2 βολές του Βούλγαρου και κάρφωμα του Κατσίβελη στο ανοιχτό γήπεδο, με τον γκαρντ της ΑΕΚ να πιάνει στον ύπνο τους Βούλγαρους στα 11” και να στέλνει το ματς στην παράταση, αφού το τρίποντο του Kostov δεν βρήκε στόχο λίγο πριν από τη λήξη.

Στην παράταση η Εθνική ήταν σαφώς πιο έτοιμη να παίξει μπάσκετ. Και στις δύο πλευρές του γηπέδου αυτή τη φορά. Ο Αθηναίου έκανε την αρχή με τρίποντο (71-74) και όλα πήραν από εκεί και πέρα το δρόμο τους, με τον γκαρντ του Περιστερίου να είναι στο τέλος και αυτός που έριξε τη χαριστική βολή με νέο τρίποντο 15’’ πριν από τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 25-17, 41-31, 52-46, 71-71 (κ.α.), 78-84

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Barchovski): Bost 12 (1/5 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Bachev 7 (1), Kostov 15 (2), Marinov 5, Yanev 9 (8 ριμπάουντ), Chernokozhev 8 (2), Vaklinov, Ivanov 5 (1 τρίποντο, 9 ριμπάουντ), Hadzirusev 6 (2), Petkov 11 (3).

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Σκορδίλης, Κατσίβελης 8 (6 ασίστ), Καββαδάς 14 (6 τάπες), Αγραβάνης Δ. 10 (2), Φλιώνης, Μαργαρίτης 7 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 9 (8 ριμπάουντ), Μάντζαρης 3 (1), Αγραβάνης Γ. 4, Αθηναίου 21 (6/9 τρίποντα), Γκίκας, Λούντζης 8.