Η Ελλάδα βρίσκεται από σήμερα μαθηματικά στην τελική φάση του EuroBasket. Όχι ότι υπήρχε κάποιος ιδιαίτερος φόβος μετά τη νίκη επί της Βουλγαρίας, αλλά πλέον θα πάει χωρίς το παραμικρό άγχος στο “παράθυρο” του Φεβρουαρίου. Φρόντισε γι αυτό η Βοσνία, η οποία νίκησε τη Λετονία 79-73 στο άλλο παιχνίδι του 8ου ομίλου και προκρίθηκε μαζί με την Ελλάδα στην τελική φάση.

Ο Edin Atic (19 πόντοι), ο Kenan Kamenas (19 πόντοι, 8/9 σουτ, 7 ριμπάουντ) και ο Emir Sulejmanovic (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ξεχώρισαν από τη Βοσνία, ενώ από τους Λετονούς διακρίθηκαν οι Rihards Lomazs (19 πόντοι), Aigars Skele (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και Martins Meiers (15 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Οι Βόσνιοι σούταραν με πολύ κακά ποσοστά (40,3%), ωστόσο μάζεψαν 46 ριμπάουντ έναντι 33 των Λετονών και τα 18 εξ αυτών ήταν επιθετικά. Κάπως έτσι έλεγξαν το παιχνίδι μετά τα πρώτα 7-8 λεπτά και χάρις σε ένα σερί 10-0 στα τελευταία δύο λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 12 πόντων (40-28).

Η διαφορά ανέβηκε ακόμα περισσότερο (60-42 στο 29’) στο τρίτο δεκάλεπτο για τη Βοσνία, η οποία αντέδρασε καλά στην προσπάθεια των Λετονών να φέρουν τούμπα το ματς στην τέταρτη περίοδο, όταν πλησίασαν μέχρι τους τέσσερις πόντους (71-67) στο 37’.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 40-28, 60-45, 79-73