Η Πολωνία πήρε την πρώτη της νίκη στο τουρνουά κερδίζοντας εύκολα με 91-61 την Ισλανδία για την 2η αγωνιστική του Ευρωμπάσκετ.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και τους Πολωνούς να προηγούνται με 2 (16-14) στο 10ο λεπτό.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Μάικ Τέιλορ ανέβασε αισθητά την απόδοσή της και στο δεύτερο δεκάλεπτο έβαλε τις… βάσιες για την πρώτη της νίκη. Με επιμέρους σκορ 25-15, οι Πολωνοί πήγαν στα αποδυτήρια στο +12 (41-29), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισλανδοί έμειναν μόλις στους 8 πόντους, απλοποιώντας ακόμα περισσότερο την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Η Πολωνία προηγήθηκε με 23 πόντους (60-37) στο τέλος της τρίτης περιόδου, ενώ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν έβαλε το… πόδι από το γκάζι, φτάνοντας τελικά στην «τριαντάρα» (91-61).

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Βαζίνσκι με με 15 πόντους (1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα και 7/7 βολές), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 23:04) και ήταν ο πολυτιμότερος της αναμέτρησης ενώ από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Βίλιαλμσον με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 41-29, 60-37, 91-61.

Πολωνία: Σοκολόφσκι 5, Τσελ 7 (1), Σλότερ 12 (1/5 τρίπ.), Κούλιγκ 7 (2/10 σουτ), Ζαμοΐσκι 3 (1), Πόνιτκα 8 (10 ριμπ.), Βαζίνσκι 15 (2), Κόζαρεκ 9 (2), Γκιέλο 8 (2), Καρνόφσκι 10, Γκρουζέφσκι 5 (1), Χρίτσανιουκ 2.

Ισλανδία: Χέρμανσον 14 (1/6 τρίπ.), Στέιναρσον, Άκοξ 4, Μπέρινγκσον 6 (1), Στέφανσον 2 (1/11 σουτ), Φρίντρικσον, Βίλιαλμσον 16 (2), Γκούναρσον 3 (1), Ερμολίνσκι 3, Πάλσον 3 (1/10 σουτ), Χλίνασον 4, Μπιόρνσον 6 (2).