Μία ακόμα απίστευτη εμφάνιση έκαναν τα κορίτσια του Κώστα Κεραμιδά απέναντι στην Τουρκία αυτή την φορά την οποία νίκησαν με 84-55 και προκρίθηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία της Εθνικής Γυναικών στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ! Μπορεί στην πρώτη περίοδο να μην ήταν καλή η Εθνική, όμως από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά με την άμυνα ζώνης «όπλο» και την εξαιρετική εμφάνιση της Λύμουρα η Ελλάδα πήρε μία τεράστια πρόκριση με σημείο «εκτόξευσης» της διαφορά του σκορ στο ματς την τρίτη περίοδο!

Ακόμα να πούμε ότι μετά από αυτή την νίκη πρόκριση η Ελλάδα θα δώσει το παρών με απευθείας πρόκριση στο Μουντομπάσκετ Γυναικών της Ισπανίας του χρόνου.

Προβάδισμα με σούπερ δεύτερο δεκάλεπτο!

Ο προημιτελικός ανάμεσα στην Εθνική μας και την Τουρκία ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι νευρικές στην επίθεση και απλά είχαμε το προβάδισμα με 3-2 (στο 3‘) χάρη σε τρίποντο της Καλτσίδου, όμως είχαμε πρόβλημα καθώς η Σπανού είχε ήδη 2 φάουλ. Η Τουρκία με ένα συνολικό σερί 11-0 και 2/2 τρίποντα πέρασε μπροστά με 11-3 (στο 6′) με την Ελλάδα να μην παίζει καθόλου καλά. 2 λεπτά πριν το τέλος του δεκάλεπτου το σκορ ήταν 13-6, ενώ η ολοκλήρωση του μας βρήκε πίσω με 15-10.

Στην δεύτερη περίοδο του αγώνα οι παίκτριες του Κώστα Κεραμιδά προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ, όμως η μεγάλη ευστοχία της Τουρκίας και τα λάθη μας στην επίθεση (22-12 στο 12′ για πρώτη φορά) δεν μας βοήθησαν. Ένα εξαιρετικό σερί της Εθνικής 8-0 με πρωταγωνίστριες τις Λύμουρα και Σπανού έφερε το σκορ στο 22-20 (στο 14′) και μας έβαλε και πάλι στο ματς. Στο 17ο λεπτό η Ελλάδα με το πρώτο καλάθι της Μάλτση μείωσε στον πόντο (27-26), ενώ λίγο αργότερα η Χριστινάκη με λέι απ μας έβαλε μπροστά στο σκορ με 28-27. Το πρώτο μέρος έληξε τελικά με 36-30 υπέρ της Εθνικής μας!

Απίστευτη τρίτη περίοδος και… πρόκριση!

Το δεύτερο μέρος του προημιτελικού στην Πράγα, βρήκε την Ελλάδα να ξεκινάει πολύ δυνατά και με ένα εντυπωσιακό σερί 7-0 «εκτόξευσε» την διαφορά στο +13 (43-30 στο 22′) και πλέον είχε το πλεονέκτημα για την πρόκριση στα ημιτελικά παρότι το ματς ήθελε ακόμα πολύ ώρα. Στο 25ο λεπτό η κορυφαία παίκτρια της Εθνικής η Λύμουρα με τρίποντο έστειλε και πάλι την διαφορά στο +13 (48-35) και με «όπλο» την άμυνα ζώνης η Ελλάδα κρατούσε την τύχη στα χέρια της. Στα τελευταία 2 λεπτά του δεκάλεπτου οι Ελληνίδες ήταν μπροστά με 51-39, με την τρίτη περίοδο εντέλει να λήγει με 57-40 και την διαφορά στο μεγαλύτερο σημείο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική ομάδα μπήκε με σκοπό να διαφυλάξει το τεράστιο προβάδισμα που είχε και να προκριθεί στα ημιτελικά για πρώτη φορά. Με καλάθι της Καλτσίδου περίπου 8 λεπτά πριν το φινάλε του προημιτελικού η διαφορά πήγε για πρώτη φορά στο +19 (61-42) και πλέον η πρόκριση ήταν σε… ελληνικά χέρια, καθώς τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει. Στο τελευταίο 5λεπτο του παιχνιδιού ο νικητής είχε κριθεί και αυτός ήταν η Εθνική μας καθώς τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει πλέον με το σκορ να είναι 69-48 και την διαφορά πάνω από τους 20 για πρώτη φορά. Τελικό σκορ 84-55 με την Εθνική Γυναικών να πανηγυρίζει την πρόκριση στην ζώνη των μεταλλίων και την απευθείας συμμετοχή στο Μουντομπάσκετ το 2018

Η MVP

Κορυφαίες για την Εθνική ομάδα ήταν η αρχηγός μας Εβίνα Μάλτση με 25 πόντους και 10 ριμπάουντ κάνοντας double double και η Λολίτα Λύμουρα με 7 πόντους και 10 ασίστ. Από την Τουρκία ξεχώρισε η Χόλινγκσγουορθ με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι αριθμοί με το μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το ματς είναι τα 11/21 τρίποντα της Ελλάδας (55%) και τα 35 ριμπάουντ έναντι 28 της Τουρκίας η οποία «πνίγηκε» στην άμυνα ζώνης.

Τα δεκάλεπτα: 15-9, 30-36, 40-57, 55-84

Τουρκία: Μπίλγκιτς 2, Τσόρα 1, Τουργκούτ 11, Ντεμιρμέν, Τσαγκλάρ 6, Αλμπέν 10(2), Κανίτεζ 3 (1), Χόλινγκσγουόρθ 15, Ουνέρ, Σενιουρέκ 1, Κοκσάλ 6(2), Ουράλ

Ελλάδα: Σταμολάμπρου 6(2), Σταμάτη, Λύμουρα 7(1), Σπυριδοπούλου 3(1), Μάλτση 25(3), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 3(1), Κοσμά, Σπανού 11, Καλτσίδου 10(2), Χριστινάκη 91), Φασούλα 6