Η Φινλανδία σε ένα παιχνίδι δίχως βαθμολογικό ενδιαφέρον νίκησε δύσκολα την Ισλανδία με 83-79 και ολοκλήρωσε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στον όμιλο.

Η οικοδεσπότες μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και στην πρώτη περίοδο πήραν το προβάδισμα, με 24-18. Η Ισλανδία στην δεύτερη περίδο κατάφερε να μειώσει αλλά και να περάσει μπροστά με 39-40.  Χάρη όμως σε ένα απίστευτο τρίποντο από το κέντρο του Σάλιν οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τους γηπεδούχους μπροστά.

Η τρίτη περίοδος ανήκε ολοκληρωτικά στην Ισλανδία, με τους ουραγούς του ομίλου να τρέχουν ένα επιμέρους 19-10 και να παίρνουν το προβάδισμα με 59-52. Στην τελευταία περίοδο όμως η Φινλανδοί σοβαρεύτηκαν και με τον Μαρκάνεν να είναι εντυπωσιακός ανέκτησαν το προβάδισμα και τελικά την νίκη.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν για ακόμα μια φορά ο Λάουρι Μαρκάνεν με 23 πόντους, ενώ για τους Ισλανδούς ο Στέφανσον είχε 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 42-40, 52-59, 83-73.

Φινλανδία: Χαφ 5, Λι 9, Σάλιν 17(5), Κότι 4, Κόπονεν 10(1), Νούτινεν 7(1), Ράνικο 6, Λίντμπομ 2, Μαρκάνεν 23(3), Μέρφι.

Ισλανδία: Χέρμανσον 12, Άκοξ 10, Μπαέρινγκσον 12(2), Στέφανσον 13, Φρίντρικσον 3, Βίλιαλμσον 9(1), Γκούναρσον, Ερμολίνσκι 4(1), Πάλσον 11(1), Χλίνασον 2, Μπγιόρνσον 3(1).