Πέντε ομάδες προκρίθηκαν στην τελική φάση του EuroBasket μέσω των αγώνων της Παρασκευής (19/2). Η Πολωνία εξασφάλισε το τελευταίο χρονικά στον 1ο όμιλο, κι ας ηττήθηκε από την Ισπανία με 88-89 στο τελευταίο παιχνίδι της ημέρας. Η αναμέτρηση των δύο ομάδων είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, επιφύλασσε όμως ένα συναρπαστικό και ισορροπημένο ματς που κρίθηκε με μία εύστοχη βολή του Fran Guerra 0,6” πριν από τη λήξη, κι ενώ νωρίτερα οι Brizuela και Michalak είχαν βάλει διαδοχικά τρίποντα στα 17,4” (85-88) και στα 15,1” (88-88) αντίστοιχα.

Οι Jonathan Barreiro (24 πόντοι, 8/9 σουτ), Dario Brizuela (21 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι των Ισπανών και ο A.J. Slaughter (27 πόντοι, 8/11 σουτ, 9/9 βολές) των Πολωνών, σε έναν αγώνα με 25 αλλαγές προβαδίσματος, στον οποίον καμία από τις δύο ομάδες δεν ξέφυγε με διαφορά μεγαλύτερη των έξι πόντων.

Στον άλλον αγώνα του 1ου ομίλου το Ισραήλ νίκησε πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (71-79) τη Ρουμανία. Η ομάδα του Oded Kattash ήταν για 40 λεπτά μπροστά στο σκορ και δημιούργησε από τα μέσα της δεύτερης περιόδου μία διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησε μέχρι τέλους και την έφτασε μέχρι το +17 στο 32’ (69-52). Ο Roman Sorkin (18 πόντοι, 7/9 δίποντα) ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ισραήλ και ο 20χρονος Mihai Maciuca (18 πόντοι, 7/8 σουτ) της Ρουμανίας.

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ Η ΡΩΣΙΑ, ΝΙΚΗ-ΘΡΙΛΕΡ Η ΕΣΘΟΝΙΑ

Στον 2ο όμιλο η Ρωσία νίκησε εύκολα τη Βόρεια Μακεδονία 94-77 και εξασφάλισε μία θέση στην τελική φάση του EuroBasket. Οι Ρώσοι προηγήθηκαν ακόμα και με 25 πόντους διαφορά (83-58 στο 34’), μάζεψαν υπερδιπλάσια ριμπάουντ (45-21), πέτυχαν 24 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες (έναντι πέντε των αντιπάλων τους) και είχαν κορυφαίο τον Joel Bolomboy (19). Οι Vojdan Stojanovski (18) και Jacob Wiley (16 πόντοι, 8/10 δίποντα) διακρίθηκαν πάλι από τη Βόρεια Μακεδονία, η οποία χρειάζεται πλέον δύο νίκες (και +10 επί της Εσθονίας) και ήττα της Εσθονίας από τη Ρωσία για να προκριθεί.

Η Εσθονία, από τη μεριά της, έσπασε το αήττητο της Ιταλίας (105-101), παρότι πέταξε στα σκουπίδια διαφορά 22 πόντων στο 2ο ημίχρονο (46-68 στο 24’) και είδε τον Marco Spissu να στέλνει το ματς στην παράταση με λέι-απ 10,2’’ πριν από τη λήξη. Η κυριαρχία των Εσθονών κάτω από τα καλάθια έκανε τη διαφορά, αφού είχαν 54 πόντους μέσα από τη ρακέτα και 29 από τα 15 επιθετικά ριμπάουντ που μάζεψαν. Ο Maik-Kalev Kotsar (32 πόντοι, 15/22 δίποντα) δεν είχε αντίπαλο κάτω από τα δύο καλάθια, ενώ ο Michele Vitali (24 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα) ήταν ο κορυφαίος των Ιταλών.

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΕΡΑΣΑΝ ΣΕΡΒΟΙ, ΦΙΛΑΝΔΟΙ

Τα πάντα ξεκαθάρισαν στον 5ο όμιλο, όπου η Σερβία και η Φινλανδία θα ακολουθήσουν τη Γεωργία στην τελική φάση του EuroBasket. Η Σερβία σάρωσε τη γηπεδούχο Γεωργία 92-66 χάρις στην τρομερή ευστοχία της (56,9% συνολικά, 13/22 τρίποντα), την ώρα που η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε 3/23 τρίποντα. Το παιδί-θαύμα της MEGA Soccerbet, ο 20χρονος Filip Petrusev, πέτυχε 27 πόντους με 10/15 σουτ και μαζί με τον Danilo Andjusic (22 πόντοι, 5/6 τρίποντα) ήταν οι κορυφαίοι των Σέρβων, ενώ ο Giorgi Shermadini (20 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν ο πρώτος σκόρερ της Γεωργίας. Στα ρηχά έμεινε ο Conner Frankamp (10 πόντοι, 4/11 σουτ) στο ντεμπούτο του με την Εθνική Γεωργίας.

Στο άλλο παιχνίδι του 5ου ομίλου η Φινλανδία είδε μία διαφορά 27 πόντων (71-44 στο 29’) να πέφτει μέχρι τους πέντε (89-84) με 20,8’’ να απομένουν, ωστόσο άντεξε στην πίεση της Ελβετίας και πήρε την πολύτιμη νίκη με 92-84. Πρώτοι σκόρερ των Φιλανδών ήταν οι Petteri Koponen (21), Edon Maxhuni (17), Sasu Salin (15) και των Ελβετών οι Roberto Kovac (18), Jonathan Kazadi (13 πόντοι, 10 ασίστ, 7 ριμπάουντ).

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ: ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ ΜΕ “ΗΡΩΑ” ΤΟΝ BENKE

Συγκλονιστική μάχη έγινε στον 6ο όμιλο, όπου η Ουγγαρία επικράτησε στην παράταση της Αυστρίας με 83-81 χάρις σε εκτός ισορροπίας τρίποντο (με ταμπλό!) του Szilard Benke 11,8’’ πριν από τη λήξη, ένα σουτ που της έδωσε και την πρόκριση στην τελική φάση. Ο Benke ήταν επίσης και αυτός που έστειλε το ματς στην παράταση με λέι-απ 10’’ πριν από το τέλος του κανονικού αγώνα. Ο πρώτος σκόρερ των Ούγγρων ήταν πάντως ο David Vojvoda με 22 πόντους.

Στην αντίπερα όχθη, ο Thomas Klepeisz (21) και ο Enis Murati (15) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Αυστρίας, η οποία προηγήθηκε 33-19 στο 16’ και είχε το προβάδισμα για 35’58’’, στο τέλος όμως έχασε το ματς και έμεινε μαθηματικά εκτός συνέχειας.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

* Η Ιταλία είχε 24/24 βολές στο ματς με την Εσθονία.

* Η Ελβετία ηττήθηκε από τη Φινλανδία (92-84), ωστόσο είχε ελαφρώς καλύτερο ομαδικό efficiency (94) από την αντίπαλό της (93).

Διαβάστε εδώ το πανόραμα των αγώνων της Πέμπτης (18/2)

Λετονία – Ελλάδα (19:30)

* Με αστερίσκο οι ομάδες που έχουν προκριθεί στην τελική φάση του EuroBasket 2022.

* Στην τελική φάση προκρίνονται οι πρώτες τρεις ομάδες σε κάθε όμιλο. Στους ομίλους στους οποίους συμμετέχουν χώρες που συνδιοργανώνουν το EuroBasket του 2022 (Τσεχία, Γεωργία, Ιταλία, Γερμανία), προκρίνονται δύο ομάδες -εκτός από τους διοργανωτές.