Σε πάρτι της Βοσνίας εξελίχθηκε το άλλο παιχνίδι του 8ου προκριματικού ομίλου για το EuroBasket του 2022, σε αυτόν που συμμετέχει δηλαδή και η Ελλάδα. Η ομάδα του Vedran Bosnic διέλυσε με 39 πόντους διαφορά τη Βουλγαρία στο Σαράγεβο (88-49), σε ένα ματς το οποίο ξεκίνησε με 11-0, δημιούργησε διαφορά 20 πόντων από το 13’ (31-11) και τη διεύρυνε μέχρι τους 41 στο τελευταίο λεπτό (88-47).

ΑΚΑΘΕΚΤΗ Η ΚΡΟΑΤΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΙΚΗ Η ΤΟΥΡΚΙΑ

Στη “φούσκα” της Κωνσταντινούπολης η Κροατία νίκησε εύκολα την Τουρκία 79-62 και παρέμεινε αήττητη, βάζοντας παράλληλα σε μπελάδες την ομάδα του Orhun Ene, που έχει μόνο ήττες σε τρεις αγώνες. Με κυρίαρχο κάτω από τα δύο καλάθια τον Miro Bilan (30 πόντοι, 10/14 δίποντα, 12 ριμπάουντ) οι Κροάτες ξέφυγαν από την 1η περίοδο χάρις σε ένα σερί 14-0 (21-5 στο 9’) και προηγήθηκαν ακόμα και με 25 πόντους διαφορά στο 17’ (40-15). Το καλύτερο που μπόρεσαν να κάνουν οι οικοδεσπότες ήταν να μειώσουν μέχρι τους οκτώ πόντους (70-62) ενάμισι λεπτό πριν από τη λήξη. Ο Melih Mahmutoglou (14 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Τούρκων, ενώ ο Shane Larkin πρόσθεσε 12 πόντους αλλά με 2/7 σουτ.

Στο άλλο ματς του 4ου ομίλου η Ολλανδία σημείωσε σημαντική νίκη επί της Σουηδίας με 78-76, έχοντας κορυφαίο τον Yannick Franke (22 πόντοι). Οι “οράνιε” πέτυχαν 31 πόντους από λάθη αντιπάλου και ανέτρεψαν διαφορά 9 πόντων (38-49 στο 21’) στο 2ο ημίχρονο. Η Ολλανδία προηγήθηκε μάλιστα με 76-66 στο 38’, πριν μειώσουν οι Σουηδοί σε 77-76 στα 3,3’’.

Η ΟΛΛΑΝΔΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΛΗΞΗ, ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΤΟ ΒΕΛΓΙΟ

Κι όμως, η μεγάλη έκπληξη της ημέρας δεν ήταν η ήττα της Ελλάδας στο Σαράγεβο, αλλά η νίκη της Δανίας επί της Λιθουανίας στο Βίλνιους με 80-76! Ένα αποτέλεσμα που περιέπλεξε την κατάσταση στον 3ο όμιλο, δημιουργώντας τριπλή ισοβαθμία (Δανίας, Τσεχίας και Λιθουανίας) πίσω από το αήττητο Βέλγιο, το οποίο απέχει πλέον ένα βήμα από την τελική φάση του EuroBasket μετά την άνετη νίκη επί της Τσεχίας με 90-62.

Η ομάδα του Dario Gjergja σούταρε με 61,4%, είχε 10/17 τρίποντα, 24 ασίστ και μόνο 6 λάθη, ενώ πέτυχε 22 πόντους από τα 16 λάθη των Τσέχων, οι οποίοι από τη μεριά τους δεν έβαλαν ούτε έναν! Ο Retin Obasohan (18 πόντοι, 7 ασίστ, 4 κλεψίματα) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Βέλγων, ενώ ο Kevin Tumba του Κολοσσού Ρόδου πρόσθεσε 8 πόντους σε 23’44’’.

ΕΠΙΒΛΗΤΙΚΗ Η ΓΑΛΛΙΑ, ΠΗΡΕ ΤΟ ΝΤΕΡΜΠΙ ΤΟ ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ

Ένα από τα λίγα φαβορί που δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα ήταν η Γαλλία, στη “φούσκα” του Πο. Οι “μπλε” προηγήθηκαν με 15-0 στο 4’ (!), κράτησαν τη Μεγάλη Βρετανία στο 28,1% εντός πεδιάς και έφτασαν πολύ εύκολα στη νίκη με 79-56, έχοντας ξεφύγει ακόμα και με 29 πόντους διαφορά στο 26’ (60-31). Κορυφαίος των Γάλλων ήταν ο Amath M’Baye, που είχε 24 πόντους με 9/13 σουτ και +32 στο “+/-”.

Όσον αφορά στο ντέρμπι του 7ου ομίλου (και στη θεωρία και στην πράξη), το Μαυροβούνιο ήταν ανώτερο, είχε διαρκώς το προβάδισμα μετά το 22’ και νίκησε τη Γερμανία 80-74, ρίχνοντας την ομάδα του Henrik Rodl στην τελευταία θέση! Οι Justin Cobbs (20 πόντοι, 6 ασίστ) και Nikola Ivanovic (18 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι του Μαυροβουνίου, ενώ οι Robin Benzing (21 πόντοι), Andreas Obst (17 πόντοι) ξεχώρισαν από τη “νασιονάλμανσαφτ”.

Ουκρανία – Αυστρία (30/11, 18:10)

* Λόγω κρουσμάτων covid-19 η Ουγγαρία αποχώρησε από τη “φούσκα” της Λιουμπλιάνα και θα παίξει τα παιχνίδια της με Αυστρία και Ουκρανία το Φεβρουάριο του 2021.

Βοσνία – Λετονία (22:00)

* Στην τελική φάση προκρίνονται οι πρώτες τρεις ομάδες σε κάθε όμιλο. Στους ομίλους στους οποίους συμμετέχουν χώρες που συνδιοργανώνουν το EuroBasket του 2022 (Τσεχία, Γεωργία, Ιταλία, Γερμανία), προκρίνονται δύο ομάδες -εκτός από τους διοργανωτές.