Η Γαλλία ήταν συγκλονιστική απέναντι στην Ισλανδία διαλύοντας την με το εμφατικό 115-79.

Σε υψηλότατο τέμπο κύλησε η πρώτη περίοδος της αναμέτρησης, με τους Ισλανδούς να παρουσιάζουν εξαιρετικό πρόσωπο και να προηγούνται με 23-20 στο 8ο λεπτό. Ένα σερί 9-2 έφερε το 29-25 των Γάλλων στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ η εικόνα στη δεύτερη περίοδο δεν ήταν… διαφορετική.

Η Γαλλία είχε τον έλεγχο όμως η Ισλανδία έβρισκε λύσεις επιθετικά. Η ομάδα του Βενσάν Κολέ προηγήθηκε με 12 πόντους (49-37) στο 18ο λεπτό, ωστόσο ένα μικρό 5-0 των Ισλανδών έφερε τους «Τρικολόρ» στο +7 (49-42) στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ολοκληρωτικά στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Γαλλία πάτησε… γκάζι, ήταν συντριπτική και με ένα επιμέρους σκορ 37-14 εκτόξευσε την διαφορά στους 30 πόντους (86-56) στο 30ο λεπτό.

Με το αποτέλεσμα να έχει κριθεί, η τέταρτη περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Βενσάν Κολέ να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όσους αγωνίστηκαν λιγότερο στα προηγούμενα παιχνίδια. Οι Γάλλοι συνέχισαν να σκοράρουν και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 115-79.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ερτέλ με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, μοιράζοντας και 6 ασίστ, και Ντε Κολό με 16 πόντους και 4 ασίστ. Σε πολή καλή μέρα από την πλευρά των Γάλλων βρέθηκε και ο Τζάκσον με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Στέφανσον με 23 πόντους ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 49-42, 86-56, 115-79.

Γαλλία: Σεραφέν 14, Ερτέλ 9, Ντιό 6, Λοβέρν 13, Φουρνιέ 7, Ντε Κολό 16, Ντιό 2, Βέστερμαν 5, Πουαριέ 10, Λαμπεργί 9, Τουπάν 10, Τζάκσον 14.

Ισλανδία: Χέρμανσον 13, Άκοξ 10 (7 ριμπ), Μπαέρινγκσον 2, Στέφανσον 23 (7 ριμπ), Φρίντρικσον 3, Βίλχαλμσον 8, Γκούναρσον 2, Ερμολίνσκι, Πάλσον 10, Χλίνασον 5, Μπιόρνσον 3.