Η Γερμανία έκανε την έκπληξη και απέκλεισε την Γαλλία από την επόμενη φάση παίρνοντας μία μεγάλη νίκη με σκορ 84-81.

Η Γαλλία μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και με τον Τζόφρι Λοβέρν να την οδηγεί έδειξε να έχει υπό έλεγχο το παιχνίδι (10-19). Παρόλα αυτά η Γερμανία βελτιώθηκε σταδιακά και κατάφερε να μειώσει την διαφορά στην ανάπαυλα (34-40). Μια αντεπίθεση των Γερμανών με τους Ντένις Σρέντερ – Ντάνιελ Τάις πρωταγωνιστές, έφερε στα ίσα το παιχνίδι στο 27′ (51-51) και το ματς αυτόματα απέκτησε νέο ενδιαφέρον. Ο Τάις των Μπόστον Σέλτικς έκανε poster τον Μπορίς Ντιό και πέτυχε μια από τις κορυφαίες φάσεις του Ευρωμπάσκετ μέχρι σήμερα, με το δεκάλεπτο να λήγει στο 55-56. Η Γερμανία μάλιστα δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα που το κατάφερε στο 31′ δια χειρός Μαοντό Λο (58-56). Αμέσως η Γαλλία άρχισε να πανικοβάλλεται και να έχει κακές επιλογές στην επίθεση αλλά και αρκετά άστοχα σουτ. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον η Γερμανία και με πρωταγωνιστές τους Τάις και Σρέντερ έστειλε την διαφορά στους 9 πόντους (77-68). Ο Φουρνιέ έκανε ότι μπορούσε στο τέλος αλλά δεν τα κατάφερε με την ομάδα του Κρις Φλέμινγκ να παίρνει τη νίκη με το τελικό 84-81.

Ο Ντάνιελ Τάις πρωταγωνίστησε με 22 πόντους και 8/9 σουτ εντός πεδίας, σπάζοντας το προσωπικό του ρεκόρ στο σκοράρισμα, ενώ είχε και την βοήθεια του Ντένις Σρέντερ (21 πόντους με 11/11 ελεύθερες βολές και 8 ασίστ). Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Φουρνιέ έχοντας 27 πόντους με τους 17 πόντους να τους σημειώνει στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Πλέον η Γερμανία περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Ισπανία-Τουρκία στην φάση των “8”.

Τα δεκάλεπτα: 10-19, 34-40, 55-56, 84-81.

Γερμανία: Λο 6, Βόιγκτμαν, Στάιγκερ 10 (3/5 3π.), Τάντα 2, Τάις 22 (6/7 2π., 2/2 3π., 4/5β., 7ριμπ.), Μπένζινγκ 12, Στρέντερ 21 (5/112π., 0/4 3π., 11/11β., 4ριμπ., 8ασ.), Ακπινάρ, Μπαρτέλ 5, Τίμαν 6 (4ριμπ.).

Γαλλία: Σεραφέν 6 (7ριμπ.), Ερτέλ 6 (4ασ.), Α. Ντιό, Λοβέρν 13 (7ριμπ.), Φουρνιέ 27 (7/9 2π., 3/8 3π., 4/5β.), Ντε Κολό 6 (3/7 2π., 0/4 3π., 4ασ.), Μ. Ντιό 15 (9ριμπ.), Βέστερμαν 2, Λαμπεϊρί 1, Τουπάν 3, Τζάκσον 2.