Μετά την νίκη επί Ρωσίας στην πρεμιέρα, το Ισραήλ επικράτησε και της Φιλανδίας με 79-66 και διπλασίασε τις νίκες του στον πρώτο όμιλο της διοργάνωσης.

Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με 25-13 βάζοντας τις βάσεις για την τελική τους επικράτηση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι παρά την προσπάθεια των Φιλανδών να μειώσουν και μπουν ξανά μέσα στο παιχνίδι. Τελικά το 46-31 σφράγισε τις προσπάθειες των δυο ομάδων για το πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο όμως ήταν υπόθεση των Φιλανδών καθώς με ένα ξέσπασμα και επιμέρους σκορ περιόδου 23-16 έριξαν τη διάφορα κάτω από τους δέκα πόντους(62-54). Στο τέταρτο δεκάλεπτο όμως η εμπειρία των Ισραηλινών ήταν καταλυτική και η νίκη με 79-66 ήρθε απολύτως φυσιολογικά και δίκαια.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Ελιγιάχου με 22 πόντους, ενώ από τη Φιλανδία ο συνήθης ύποπτος Μέρφι με τους 24 πόντους προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση για την ομάδα του.

Δεκάλεπτα: 13-25, 31-46, 54-62, 66-79.
ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 2, Χαφ 5 (1), Λι 5, Σαλίν 13 (3), Κοττί, Κόπονεν 3 (1), Νουούτινεν 8 (2), Καουνίστο, Αχόνεν, Ουίλσον 6, Μέρφι 24 (3).
ΙΣΡΑΗΛ (Εντελστέιν): Γιβζορί 6 (1), Ντόουσον, Μέκελ 14, Ελιγιάχου 22, Κάσπρι 10, Λιμονάντ 5, Καντίρ 2, Οχαγιόν 13 (2), Φίσερ 7, Τίμορ.