Στην «Arena Riga» της Ρίγας, η οικοδέσποινα του Δ’ Ομίλου και τυπικά «φιλοξενούμενη» Λετονία, αντιμετώπιζε την πρωτοπόρο Τσεχία. Σε ένα παιχνίδι που απέκτησε πολύ μεγάλο βαθμολογικό ενδιαφέρον μετά την απρόσμενη ήττα της Λιθουανίας από το Βέλγιο, στην αναμέτρηση που προηγήθηκε χρονικά, οι Λετονοί ήταν αυτοί που κατάφεραν να πάρουν την πολύτιμη νίκη με 65-72. Για τους νικητές βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα ο πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, Γιάνις Μλπούμς, με 14 πόντους και 4/8 τρίποντα  αλλά και οι Στρέλνιεκς και Μπερζίνς με 11 πόντους. Για τους ηττημένους «πάλευαν» μόνοι τους οι Βέσελι με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Σατοράνσκι με 22 πόντους και 9 ασίστ.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Λετονοί, με την συμπαράσταση και του κόσμου τους ξεκίνησαν πιο δυναμικά και προηγήθηκαν 4-9 (7:29″). Στην συνέχεια, η Τσεχία, με τον ”αγριεμένο” Γιαν Βέσελι να την οδηγεί και τον Σατοράνσκι να τον ακολουθεί , αρχικά  προσπέρασε με 16-15 ( 1:44″) και έκλεισε την περίοδο στο +5 (22-17). Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι Τσέχοι προηγήθηκαν με 7(31-24) στα μισά της περιόδου όμως οι  Λετονοί με ένα σερί 9-0 προσπέρασαν ξανά με 31-33 (2:04″). Η Τσεχία δυσκολευόταν πολύ να βρει λύσεις στην επίθεση,  σκόρασε μόλις δύο πόντους στα τελευταία 5 λεπτά, το επιμέρους σκορ έφτασε στο 2-16 και οι Λετονοί πήγαν στην ανάπαυλα προηγούμενοι με 33-40.

Στην τρίτη περίοδο και οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες. Οι Τσέχοι συνέχισαν να τα περιμένουν όλα στην επίθεση από τους Βέσελι και Σατοράνσκι  δίνοντας  έτσι την δυνατότητα στους Λετονούς να συντηρούν την διαφορά στους 7-8 πόντους παρά και την δική τους αστοχία. Μάλιστα η Λετονία προηγήθηκε και με διψήφια διαφορά 39-49 (2:01″) και 39-51 (00:56″). Η λήξη του δεκαλέπτου βρήκε τελικά τους Λετονούς μπροστά με 9 (42-51). Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο το σκηνικό δεν ανατράπηκε . Οι Λετονοί διατηρούσαν σε όλη την διάρκεια μια διαφορά ασφαλείας κοντά στους 10 πόντους και τελικά πήραν μια σημαντική νίκη τε το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 65-72  παρά την προσπάθεια των Τσέχων να επιστρέψουν στο τέλος.
Με αυτήν τους την νίκη οι Λετονοί  έβαλαν φωτιά στον Δ’ Όμιλο με τέσσερεις ομάδες να ισοβαθμούν με ρεκόρ 2-1 στην πρώτη θέση και όλα να είναι πλέον ανοιχτά.

Δεκάλεπτα: 22-17, 33-40, 42-51, 65-72

Τσεχία (Γκίνζμπουργκ): Μπέντα, Άουντα 7, Πούμπρλα 6, Χρούμπαν, Σατοράνσκι 22 (1), Ουελς, Χούσκα, Μπάρτον, Γέλινεκ 2, Σιρίνα, Σιλμπ 11 (3), Βέσελι 17.

Λετονία (Μπαγκάτσκις): Μέγιερις 2, Φρειμάνις 6, Μπλουμς 14 (4), Μπέρτανς 9 (1), Τίμα 7 (1), Γιανιτσένοκς 6, Στρέλνιεκς 11 (1), Μπερζίνς 11, Βετσβάγκαρς,  Κάρλις, Πέινερς, Μάιερς 6.