Στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 4η αγωνιστική του Α΄ ομίλου που διεξάγεται στην Ρίγα της Λετονίας, η Λιθουανία(2-1) αντιμετώπισε την Εσθονία(1-2). Οι δύο ομάδες ήθελαν την νίκη πάση θυσία, με την Λιθουανία, παρά την απουσία  του μεγάλου της αστέρα Γιόνας Βαλαντσιούνας (ανέβασε πυρετό στην προπόνηση της Τρίτης), να είναι αυτή που χαμογέλασε τελικά νικώντας “δύσκολα” με 62-64. Για τους νικητές, πρωταγωνιστής ήταν ο Γιόνας Ματσιούλις που πέτυχε και το νικητήριο καλάθι με 15 πόντους, ενώ σημαντική ήταν και η βοηθεία από τους Καβαλιάουσκας και Σειμπούτις με 14 και 11 πόντους αντίστοιχα. Από τους ηττημένους κεχώρισε ο Τάλτς με 20 πόντους.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι δύο ομάδες άρχισαν άσχημα στην επίθεση.Οι Εσθονοί ήταν πολύ άστοχοι ενώ οι Λιθουανοί έμοιαζαν “φανερά”επηρεασμένοι από την απουσία του πρώτου τους σκόρερ. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο πρώτο τάιμ-άουτ του αγώνα με το σκορ μόλις στο 4-4(5:45″). Μετά την διακοπή, οι δύο ομάδες άρχισαν να βρίσκουν τον ρυθμό τους, με την λήξη της 1ης περίοδου να βρίσκει του Λιθουανούς μπροστά με 5(15-20). Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκάλεπτου η Εσθονία ήταν καλύτερη και μετέτρεψε το αρχικό 21-24(7:54″) των Λιθουανών σε 28-24(6:08″) υπέρ της, αναγκάζοντας τον Γιόνας Καζλάουσκας να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Η Λιθουανία επέστρεψε καλύτερη μετά την διακοπή, ισοφάρισε αρχικά σε 31-31(2:49”) και βρέθηκε να προηγείται στο ημίχρονο με 31-38, τρέχοντας ένα σερί 12-0 στα τελευταία 4 λεπτά.

Στα πρώτα λεπτά του β’ μέρους οι Λιθουανοί ανέβασαν την διαφορά στους 10(31-41,8:25″).Η Εσθονία όμως με υπομονή κατάφερε να “ροκανίσει” τη διαφορά και να ξαναπροηγηθεί στο σκορ με 49-47(35″). H λήξη της 3ης περιόδου βρήκε την Εσθονία να προηγείται με 2(51-49) και την αναμέτρηση να είναι ακόμα ανοιχτή σε κάθε πιθανό ενεδεχόμενο. Στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι Εσθονοί προγήθηκαν με 7(62-55) 4 λεπτά πριν το τέλος. Η Λιθουανία όμως  επέστρεψε στην διεκδίκηση του αγώνα, μειώνοντας στους 2(62-60, 2:31″). Ο Κουζμίνσκας ισοφάρισε σε 62-62,ενώ ο Ματσούλις έβαλε τους Λιθουανούς μπροστά στο σκορ(62-64) με 2″ να απομένουν για το τέλος. Οι Εσθονοί πήραν τάιμ-άουτ, όμως ο Αρμπέτ αστόχησε σε τρίποντο και έστω και με πολύ άγχος η Λιθουανία πήρε τελικά μια σημαντική νίκη.

Με αυτή την νίκη η Λιθουανία ανέβηκε στο 3-1 και έπιασε την Τσεχία στην πρώτη θέση του ομίλου, ενώ η Εσθονία υποχώρησε στο 1-3 και αποχαιρετά την διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα:15-20,31-38,51-49,62-64

Eσθονία (Σοκ): Αρμπέτ 4, Βέιντεμαν 10 (1), Χαλίκ, Κανγκούρ 9, Κίντους, Τ.Σοκ, Σ.Σοκ 6, Ταλτς 20 (3), Τούμε, Βένε 4, Κούρμπας, Ντόρμπεκ

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Καλνιέτις 8(1), Γκαΐλιους , Ματσιούλις 15 (2), Σειμπούτις 11, Σαμπόνις 2, Καβαλιάουσκας 14, Γιανκούνας 4, Γιαβτόκας 2, Βαλαντσιούνας , Κουζμίνσκας 8 (1), Μιλάκνις, Λεκαβίτσιους.