Σ’ ένα κλειστό παιχνίδι, η Γαλλία έκαμψε την αντίσταση της δυσκολοκατάβλητης Πολωνίας με 69-66, παραμένοντας αήτηττη και… ολομόναχη στον α’  όμιλο του Ευρωμπάσκετ. Η συγκεκριμένη αναμέτρηση αποτελεί σημείο-σταθμό για τη διεθνή καριέρα του Τόνι Πάρκερ αλλά και για την ίδια την διοργάνωση, καθώς ο ηγέτης των «τρικολόρ» έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών, ξεπερνώντας τον Νίκο Γκάλη!

Ο άσος των Σαν Αντόνιο Σπερς ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Βενσάν Κολέ με 16 πόντους, ενώ οι Ντε Κολό (8 ρ.) και Ζελαμπάλ πρόσθεσαν από 12 έκαστος. Από τους ηττημένους, ο Γκόρτατ σημείωσε double-double, έχοντας 10 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού, Σλότερ, να έχει 9.

parker rekor pontwn

Το φιλμ

Η αρχή του παιχνιδιού ήταν αρκετά νευρική και για τις δύο ομάδες, με τον Πόνιτκα να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι της αναμέτρησης έπειτα από τρία λεπτά (0-2, 7:11). Γαλλία και Πολωνία εναλάσσοντας στο σκορ, με τον Φουρνιέ με δύο εύστοχες βολές σε νεκρό χρόνο να ισοφαρίζει σε 14-14 για τους «τρικολόρ» (10’).

Στη δεύτερη περίοδο, η Πολωνία χάρη στην εκπληκτική της άμυνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκε με +7 (16-23, 5:58’’), θέτοντας προβλήματα στη Γαλλία. Σ’ εκείνο το σημείο, οι γηπεδούχοι αφυπνήστικαν και τρέχοντας ένα σερί 12-0 (με δύο τρίποντα του Ντε Κολό) μέσα σε τέσσερα λεπτά, πήραν μόλις για δεύτερη φορά τα ηνία του αγώνα με 28-23, (2:05’’), διαφορά την οποία διατήρησαν ως και τη λήξη του ημιχρόνου (30-26, 20’).

Στην επανάληψη, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την Γαλλία να διατηρεί σταθερά ένα προβάδισμα της τάξης των 5-8 πόντων, και να κλείνει το τρίτο δεκάλεπτο όντας μπροστά στο σκορ με 52-47 (30’).

Μία φορά με τον Λοβέρν (60-51, 5:57”), και μία με τον Καουντί, η ομάδα του Βενσάν Κολέ έφτασε στο +9 (62-53, 4:22”), δείχνοντας να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Όμως, η Πολωνία, πραγματοποιώντας την αντεπίθεσή της στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και με σερί 13-6, με καλάθι του Σλότερ μείωσε σε 68-66, πλησιάζοντας σε απόσταση βολής 25” πριν το τέλος. Στη συνέχεια, ο Πάρκερ οδηγήθηκε στις βολές, όπου χάνοντας την πρώτη, έδωσε την ευκαιρία στους Πολωνούς να στείλουν το ματς στην παράταση. Για καλή τύχη, όμως, των “τρικολόρ” το ελεύθερο τρίποντο του Γκόρτατ στην εκπνοή ήταν άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 30-26, 52-47, 69-66.

Γαλλία: Βέστερμαν, Μπατούμ 4, Λοβέρν 2, Καουντί 2, Πάρκερ 16, Φουρνιέ 2, Πιετρούς 2, Ντε Κολό 12 (8ρ.), Ντιό 9 (5ασ.), Ζελαμπάλ 12, Γκομπέρ 8 (7ρ.).

Πολωνία: Σελ 4 (6ρ.), Σλότερ 9, Κούλιγκ 5 (9ρ.), Πονίτκα 10, Βασίνσκι 18, Γκορτάτ 10 (11ρ.), Κόσζαρεκ 4, Ζαμόσκι 2, Καρνόβσκι 2, Γκρουσζέσκι.