Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι για τον Α’ Ομίλου του Ευρωμπάσκετ, τα παιχνίδια του οποίου διεξάγονται στην «Park & Suites Arena» στο Μονπελιέ της Γαλλίας, το Ισραήλ νίκησε με 76-73 την Ρωσία και ξεκίνησε νικηφόρα την προσπάθεια του να προκριθεί στον επόμενο γύρο. Για τους νικητές, πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση ο αστέρας της ομάδας και  παίκτης των Σακραμέντο Κίνγκς, Όμρι Κάσπι, με 21 πόντους και 9 ριμπάουντ ενώ ο Ελιγιάχου πρόσθεσε άλλους 16. Από την πλευρά των Ρώσων ξεχώρισαν ο Βοροντσέβιτς με 15 πόντους και 13 ριμπάουντ και ο Κβοστόβ με 15 πόντους.

Οι Ρώσοι μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα και προηγήθηκαν αρχικά με 2-10 στο πρώτο τρίλεπτο. Όμως στην συνέχεια το Ισραήλ ισορρόπησε το παιχνίδι με την πρώτη περίοδο  να τελειώνει με σκορ 18-21 για την Ρωσία. Το Ισραήλ κατάφερε να προηγηθεί με 23-21 επτά λεπτά πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου, όμως οι Ρώσοι αφυπνίστηκαν και με ένα σερί 18-6 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με 29-39. Στην τρίτη περίοδο το  Ισραήλ κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Κρατώντας μόλις στους δέκα πόντους την επίθεση των Ρώσων και βρίσκοντας παράλληλα αρκετές λύσεις στην επίθεση κατάφερε όχι μόνο να μειώσει την διαφορά, αλλά και να προηγηθεί με 50-49 στην λήξη της.

Στην τελευταία και καθοριστική περίοδο το Ισραήλ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο ξεκίνημα, οι Ρώσοι δεν έβρισκαν τις απαραίτητες  λύσεις στο σκοράρισμα και το Ισραήλ προηγήθηκε με 65-55 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος. Με την πλάτη στον τοίχο οι Ρώσοι έκαναν την τελευταία τους προσπάθεια να αντεπιτεθούν και κατάφεραν να φέρουν το ματς στον πόντο 68-67 με ένα λεπτό και δεκαέξι δευτερόλεπτα να απομένουν. Το παιχνίδι μετατράπηκε σε θρίλερ στο τελευταίο λεπτό με τον Κβοστόφ να μειώνει με τρίποντο στους δύο (74-72) με έξι δευτερόλεπτα να απομένουν και το Ισραήλ να έχει την κατοχή. Οι δύο ομάδες στην συνέχεια οδηγήθηκαν στις βολές, όμως τίποτε δεν άλλαξε τελικά στα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα και το Ισραήλ πήρε τελικά την νίκη με 76-73 ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις του στην διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 18-21, 29-39, 50-49, 76-73

Ισραήλ (Εντελστάιν):  Γίβζορι 4, Ντόουσον 1,  Μεκέλ 13, Ελιγιάχου 16, Κάσπι 21 (2), Λιμονάντ 12 (1), Καντίρ 7, Οχαγιόν 2, Γκριν, Φίσερ, Ρόθμπαρτ, Τιμόρ.

Ρωσία (Πασούτιν): Ζούμπκοφ 12,  Μπαμπούριν, Πατέεφ  2,  Φριτζόν 9 (1), Βιάλτσεφ 5 (1), Αντόνοφ  6 (1), Μόνια 7 (1), Κβοστόφ 15 (4), Πονκρασόφ, Βοροντσέβιτς 15 (3), Ντεσιάτνικοφ, Κουρμπάνοφ 2.