Στην τελευταία χρονικά αναμέτρηση για τον όμιλο της Εθνικής μας, η “οικοδέσποινα” Κτοατία αντιμετώπιζε την Ολλανδία. Οι Κροάτες ήθελαν την νίκη για να κλειδώσουν την δεύτερη θέση του ομίλου ενώ οι Ολλανδοί για να μείνουν ζωντανοί στο κυνήγι της 4ης θέσης. Τελικά, οι Κροάτες ήταν αυτοί που πανηγύρισαν την νίκη με τελικό σκορ 72-78. Για του νικητές πρωταγωνιστές ήταν οι Σιμόν και Σάριτς με 18 και 15 πόντους ενώ βοήθησαν πολύ και Μπογκντάνοβιτς και Τόμιτς με 13. Για την ”φιλότιμη” Ολλανδία ξεχώρισε ο Σάφτεναρ με 19 πόντους, ενώ οι Ντε Γιόνγκ και Κλούφ είχαν από 12 και 10 αντίστοιχα.

Η Ολλανδία ήταν πολύ μαχητική στο πρώτο μέρος και έβαλε δύσκολα στους Κροάτες. Η πρώτη περίοδος έληξε με 18-14 υπέρ της ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκε ακόμα και με 12(34-22, 3:56″).Κάπου εκεί όμως η Κροατία έδειξε να αφυπνίζεται και με  την “Zagreb Arena” στο “πόδι” τελέιωσε εντυπωσιακά το πρώτο μέρος με ένα σερί 15-1 και την διαφορά στο +4 (35-39)

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κροατία έλεγχε την αναμέτρηση. Δίχως να χάσει ποτέ ξανά το προβάδισμα, κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 12(50-62) με την περίοδο να λήγει τελικά 53-62. Στα τελευταία δέκα λεπτά η κατάσταση δεν άλλαξε. Οι Ολλανδοί έκαναν προσπάθεια να επιστρέψουν, μείωσαν στους 3(69-72) όμως οι Κροάτες διατήρησαν την ψυχραιμία τους, ανέβασαν ξανά την διαφορά(69-78, 27″) και έφτασαν τελικά στην νίκη με το τελικό 72-78.

Με την νίκη τους αυτή οι Κροάτες ανέβηκαν στο 3-1 και κλείδωσαν την 2η θέση του ομίλου ενώ οι Ολλανδοί έπεσαν στο 1-3 και θα τα παίξουν πλέον “όλα για όλα” στο αυριανό παιχνίδι κόντρα στην Εθνική μας.

Τα δεκάλεπτα: 18-14,35-39,53-62,72-78

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Χέλφτερεν): Φράνκε 3 (1), Ουίλιαμς 2, Ο. Ντε Γιονγκ 6, Κλουφ 10 (2), Κεραζι 5, Ντε Πάγκτερ, Άκερμπουμ 3 (1), Σάφτενααρ 19 (3), Ν. Ντε Γιονγκ 12, Σμέλντερς 5, Νορέλ , Σλάγκτερ 7 (2) .

ΚΡΟΑΤΙΑ (Περάσοβιτς): Τόμιτς 13, Ρούντεζ 5, Στίπσεβιτς , Μπογκντάνοβιτς 13 (1), Σάριτς 15 (2), Τόμας,  Ούκιτς 4, Σίμον 18 (4), Ντρέιπερ, Ζόριτς 2, Μπιλάν, Χεζόνια 8 (1).