Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση, η Φινλανδία επικράτησε δια περιπάτου επί της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης με 59-88 για την τέταρτη αγωνιστική του A’ ομίλου, παίρνοντας παράλληλα το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πέντε παίκτες της Φινλανδίας είχαν διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Ουίλσον να είναι πρώτος σκόρερ με 16 πόντους, και τον Κόπονεν να προσθέται ακόμη 14. Από τους ηττημένους, που αποκλείστηκαν από τη διοργάνωση, διασώθηκαν οι Αλιμπίγιανιτς και Κικάνοβιτς με 14 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Το φιλμ

Στην έναρξη του αγώνα, τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες με τον Πέτερι Κόπονεν να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι, μετά από δυόμισυ λεπτά αγωνιστικής δράσης. Λίγο αργότερα, οι Φινλανδοί βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και προηγήθηκαν με 12-19 στην πρώτη περίοδο (10′).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Βοσνία-Ερζεγοβίνη έτρεξε ένα μικρό σερί 7-2 και μείωσε γρήγορα στο καλάθι (19-21, 8:24”), όμως η Φινλανδία είχε τις απαντήσεις και έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (25-32, 2:29), για να κλείσει το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ με 27-41 (20′).

Στην επανάληψη, οι Φινλανδοί μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι και με επιμέρους σκορ 31-15 στο τρίτο δεκάλεπτο, προηγήθηκαν με 42-72, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο υπόλοιπο της αναμέτρησης. Διατηρώντας, λοιπόν, το προβάδισμά τους στα ίδια επίπεδα, πήραν τη νίκη-πρόκριση με 59-88 κόντρα στη Βοσνία, η οποία αποχαιρετά οριστικά -μαζί με τη Ρωσία- τη διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 12-19, 27-41, 42-74, 59-88

Βοσνία (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς 1, Στιπάνοβιτς 6, Σούταλο 2, Μπάβτσιτς 1, Γκόρντιτς 7 (1), Κικάνοβιτς 13, Πέρσιτς 7 (1), Μιλόσεβιτς 1, Ρενφρό 4, Βράμπατς 3, Αλμπίγιανιτς 14.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο, Χαφ 6 (1), Λι 10, Σαλίν 5 (1), Κόττι 8, Κόπονεν 14 (3), Νουουτίνεν 13 (3), Καουνίστο 5 (1), Καβέν, Αχόνεν, Ουίλσον 16 (2), Μέρφι 11 (1).