Η Ιταλία είχε σε εκπληκτική μέρα τους σουτέρ της, μετρώντας ένα 48% ευστοχίας από τα 6,75, κάτι που ήταν κυρίως προϊόν των Μάρκο Μπελινέλι που πέτυχε 18 πόντους με 6/8 τρίποντα και Λουίτζι Ντατόμε με 16 πόντους και 4/7 τρίποντα. Μεστή εμφάνιση και από το Νικολό Μέλι που θα για 1 πόντο δεν έκανε double double μετρώντας 9 πόντους και 10 ριμπάουντ. Μοναδικός διασωθείς από τους Ισραηλινούς ο Όμρι Κάσπι που υπερίσχυσε κάτω από τη ρακέτα με 18 πόντους.

Το παιχνίδι είχε αρκετό σασπένς στο πρώτο του μέρος με το Ισραήλ να μπαίνει με αυτοπεποίθηση μιας και αγωνιζόταν εντός έδρας και μπορεί οι Ισραηλινοί να έμειναν πίσω με 6 πόντους στην α’ περίοδο, είχαν την απάντηση στη συνέχεια που ήταν καλύτερη και έκλεισαν το ημίχρονο στο 36-32, με την Ιταλία να έχει τον Μπελινέλι σε εκπληκτική κατάσταση.

Ο Ιταλός σουτέρ βρισκόταν σε εξαιρετική ημέρα και στο β’ ημίχρονο τράβηξε και τους συμπαίκτες του προς την… δόξα, ενώ το σημείο κλειδί στον αγώνα ήταν η σκυλίσια άμυνα των γειτόνων που άφησαν το Ισραήλ να έχει επιμέρους σκορ 9 πόντους στην γ’ περίοδο. Κάπου εκεί οι “γηπεδούχοι” κατέβασαν ρολά, την ώρα που ο Χάκετ με τον Φιλόι δεν σταματούσαν την παραγωγή φάσεων με αποτέλεσμα να έρθει το τελικό 69-48.