Η Γερμανία είχε για ένα ακόμα απόγευμα σε εξαιρετική κατάσταση τον Ντένις Σρέντερ με τον NBAer γκαρντ να μετρά 17 πόντους και 4 ασίστ ενώ πολύ καλός ήταν και ο Βόιγκτμαν με 12 πόντους και 7 ριμπάουντ. Πάλεψαν οι Ιταλοί με τον Μπελινέλι να πετυχαίνει 12 πόντους και τον Φιλόι με 15.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το πρώτο κιόλας λεπτό με τις δύο ομάδες να δίνουν περισσότερη έμφαση στα αμυντικά τους καθήκοντα και να προσπαθούν να “χαλάσουν” το παιχνίδι του αντιπάλου. Ο Αραντόρι και ο Βόιγκτμαν είχαν τον έλεγχο της μπάλας αναφορικά με το σκορ κλείνοντας την περίοδο στο 17-16. Ακόμα πιο αμυντικά λειτούργησαν οι δύο ομάδες στη β’ περίοδο, μετατρέποντας τον αγώνα σε μία… βαρετή αναχαίτιση με το επιμέρους σκορ να φτάνει στο 12-13.

Η Γερμανία μπήκε στο β’ ημίχρονο ελαφρώς καλύτερα και στις δύο πλευρές του παρκέ, με την Ιταλία να άφησε τον εαυτό της στα… αποδυτήρια, μιας και κατάφερε σε 10′ λεπτά να πετύχει συνολικά 9 πόντους, με τη διαφορά να φτάνει στους 5 (38-43). Η Γερμανία κατάφερε να φτάσει τη διαφορά και σε διψήφιο νούμερο, με τον Σρέντερ να κάνει ότι θέλει επιθετικά και να χαρίζει στο τέλος τη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 29-29, 38-43, 55-61.

ΙΤΑΛΙΑ (Μεσίνα): Χάκετ (0/5 σουτ), Μπελινέλι 12 (4/18 σουτ), Αραντόρι 9 (1), Φίλοϊ 15 (3), Μπιλίγκα 2, Μέλι 8 (2/7 σουτ), Κουζίν, Τσιντσιαρίνι, Μπάλντι Ρόσι, Ντατόμε 9 (3/10 σουτ, 7 ριμπ.).

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 4 (0/4 τρίπ.), Βόιτμαν 12 (2 τρίπ., 7 ριμπ., 5 ασ.), Στάιγκερ, Τάντα 6 (2), Τάις 11 (1), Μπένζινγκ, Σρέντερ 17 (4 ασ., 6 λαθ.), Άκπιναρ, Μπαρτέλ 9 (1 τρίπ., 6 ριμπ.), Τίμαν, Χέκμαν 2.