Η Ρωσία είχε σε εξαιρετική βραδιά τον Αλεξέι Σβεντ, ο οποίος πέτυχε double double με 27 πόντους και 12 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι ΖούμπκοφΚουλάγκιν με 14 πόντους. Πάλεψαν για περίπου 25′ λεπτά οι Κροάτες με τον Μπογκντάνοβιτς να πετυχαίνει 28 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από νωρίς με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτά και δίνουν περισσότερο βάση στις επιθετικές τους ικανότητες, με τον Μπογκντάνοβιτς να υπερέχει στην ρακέτα και να βοηθά ώστε η Κροατία να κλείσει την περίοδο με το σκορ στο 25-23 υπέρ της. Στη β’ περίοδο οι δύο ομάδες πρόσεξαν περισσότερο τις άμυνες τους και μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-46 με τους Σβεντ και Μοζγκόφ να έχουν πολύ καλές συνεργασίες.

Οι συνεργασίες συνεχίστηκαν και στο β’ ημίχρονο με την γ’ περίοδο να είναι το σημείο-κλειδί στον αγώνα. Η Κροατία είχε σκορ μόνο από το “ζωγραφιστό” με τα τρίποντα να την αφήνουν πίσω, την ώρα που η Ρωσία είχε “καυτό” τον Σβεντ, ο οποίος καθάρισε το παιχνίδι. Η “ρώσικη αρκούδα” δεν είχε πρόβλημα να ξεπεράσει και τους 100 πόντους και να μετατρέψει τον αγώνα σε σόου.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 42-46, 57-72, 78-101

ΚΡΟΑΤΙΑ (Πέτροβιτς): Κρούσλιν, Πόποβιτς 4 (1), Σιμόν, Σάριτς 13 (3/14 σουτ), Ούκιτς 2, Ζόριτς 11, Πλάνινιτς 6, Μπέντερ 2, Μπούβα, Ράμλιακ 6, Τόμας 6 (1), Μπογκντάνοβιτς 28 (7/10 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 5/7 βολές)

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 27 (4/7 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 10/12 βολές, 4 ριμπάουντ, 12 ασίστ), Μπαμπούριν, Φριτζόν 13 (1), Ίβλεφ, Αντόνοφ, Ζούμπκοφ 14 (1), Κβοστόφ 6 (2), Μοζγκόφ 10, Βοροντσέβιτς 8, Ντ. Κουλάγκιν 14 (2), Μ. Κουλάγκιν, Κουρμπάνοφ 9