Η Εθνική δεν τα κατάφερε, αδίκησε τον εαυτό της, γνώρισε την ήττα με 74-69 από τη Ρωσία του ασταμάτητου στο β’ ημίχρονο Αλεξέι Σβέντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν αλλεπάλληλα καλάθια. Η Ρωσία, χτυπούσε από το ”ζωγραφιστό” με τους Μοζγκόφ και Βοροντσέβιτς και στο πρώτο πεντάλεπτο βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 13-9. Η ελληνική ομάδα όμως αντέδρασε και με ένα επιμέρους 10-2 προσπέρασε στο σκορ με 19-15. Το πρώτο δεκάλεπτο, βρήκε την Ελλάδα προηγούμενη στο σκορ με 24-17 με τον Νικ Καλάθη να έχει 5 πόντους, 5 ασίστ και 3 ριμπάουντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ρωσία μπήκε δυνατά και μείωσε στους 4, 26-22. Ωστόσο, η Ελλάδα αντέδρασε και με ένα γρήγορο 9-0 πήγε την διαφορά στους 13, 35-22. Στη συνέχεια, η Ρωσία ήταν αυτή που ”έτρεξε” το δικό της σερί και με ένα επιμέρους 7-0 μείωσε στους 6. Οι κλειστές άμυνες, κυριάρχησαν στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου, το οποίο βρήκε την Εθνική να προηγείται με 37-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική συνέχισε να παίζει όμορφο μπάσκετ ξεφεύγοντας με 11, 47-36 με τον Γιώργο Πρίντεζη να ευστοχεί σε 2 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο. Το δίδυμο Καλάθης-Σλούκας ήταν συγκλονιστικό σε άμυνα και επίθεση και η Ελλάδα είχε επιβάλει τον δικό της ρυθμό. Η Ρωσία όμως, με 5 πόντους τους Σβέντ και 3 του Βοροντσέβιτς μείωσε στους 4, διαμορφώνοντας το σκορ σε 49-45, 3 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου. Το τρίτο δεκάλεπτο, ολοκληρώθηκε με την Εθνική να είναι μπροστά με 53-51.

Στην τελευταία περίοδο, η Ρωσία με τον Σβέντ να έχει 4 συνεχόμενους πόντους προσπέρασε με 53-55. Ο Καλάθης όμως, την ώρα που το μομέντουμ το είχαν οι Ρώσοι με 2 ”γκολ-φάουλ” διαμόρφωσε το 59-58 υπέρ της Εθνικής. Το ντέρμπι συνεχίστηκε, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς. O Σβέντ, με 4 βολές έδωσε το προβάδισμα στη Ρωσία με 6 πόντους για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 65-59 6μιση λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Με δύο καλάθια του Καλάθη, η Ελλάδα μείωσε με την Ρωσία να είναι μπροστά στο σκορ με 68-64. Ο Κβοστόφ, με ένα δύσκολο καλάθι διαμόρφωσε το 70-66, 54 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Η Ελλάδα δεν είχε καθαρό μυαλό στην επίθεση, έχασε κρίσιμα ριμπάουντ και γνώρισε την ήττα με 74-69.

Η ελληνική ομάδα είχε έλλειψη συγκέντρωσης, κάτι το οποίο φανερώνει και το πολύ κακό ποσοστό στις βολές (10/20).

MVP του αγώνα ήταν ο Αλεξέι Σβέντ με 26 πόντους. Για την Εθνική, συγκλονιστικός ήταν ο Νικ Καλάθης με 25 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 37-31, 53-51, 69-74

ΕΛΛΑΔΑ (Μίσσας): Καλάθης 25, Μπουρούσης 10, Σλούκας 7, Παππάς, Παπαγιάννης 2, Πρίντεζης 19, Παπανικολάου 6, Μάντζαρης, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο

ΡΩΣΙΑ (Μπαζάρεβιτς): Σβεντ 26, Φριτζόν 11 (1), Αντόνοφ, Ζούμπκοφ, Κβοστόφ 7, Μοζγκόφ 15, Βοροντσέβιτς 8, Ντ. Κουλάγκιν 7 (1), Κουρμπανόφ