Ο Ντάριο Σάριτς (18 π./ 13 ρ./ 5 ασ./ 2 κλ.) προσπάθησε, αλλά τελικά οι Ισπανοί, των πολύ καλών Πάου Γκασόλ (11 π./ 10 ρ.) και Ρίκι Ρούμπιο (13 π./ 3 ρ./ 4 ασ./ 4 κλ.), είχαν την ικανότητα στο τέλος να πάρουν το παιχνίδι και να συνεχίσουν με μία ακόμα νίκη το φετινό Ευρωμπάσκετ.

Οι Κροάτες κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους Ισπανούς στην αρχή του παιχνιδιού και πήραν μια διαφορά 7 πόντων (8-1). Ωστόσο οι Ισπανοί βρήκαν τις λύσεις και κατάφεραν να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ (20-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ισπανοί πάτησαν το πόδι στο γκάζι και δημιούργησαν μια καλή διαφορά με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 32-38. Στην τρίτη περίοδο οι Κροάτες κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να φτάσουν να προηγούνται με 54-53 πριν ξεκινήσει το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Εκεί εκτυλίχθηκε ένα θρίλερ, αφού περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος του παιχνιδιού, οι Πάου Γκασόλ και Σκαριόλο δέχθηκαν τεχνικές ποινές για ένα φάουλ του Ισπανού φόργουορντ/σέντερ. Τελικά όμως, οι Ισπανοί πήραν την νίκη, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 73-79.

Ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου ήταν από τους ηττημένους. Ο Ντάριο Σάριτς ήταν εξαιρετικός και με 18 πόντους, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κλεψίματα ήταν παντού και προσπάθησε να δώσει την νίκη στους Κροάτες, αλλά δεν τα κατάφερε.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 32-38, 54-53, 73-79

Κροατία (Πέτροβιτς): Κρούσλιν, Πόποβιτς 11 (2), Σίμον 9 (1), Σάριτς 18 (1 τρίποντο, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Ζόριτς 6, Μπέντερ 4, Μπούβα, Ράμλιακ, Τόμας 10 (2), Μπογκντάνοβιτς 15 (3)

Ισπανία (Σκαριόλο): Π. Γκασόλ 11 (10 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 12 (2), Ναβάρο, Ρούμπιο 13 92), Μ. Γκασόλ 9 (1), Γ. Ερνανγκόμεθ 2, Σάστρε 6 (1), Οριόλα 5 (1), Σαν Εμετέριο 12 (2), Χ. Ερνανγκόμεθ 9 (1)