Η Γερμανία διπλασίασε τις νίκες της στο φετινό Ευρωμπάσκετ με μία δύσκολη νίκη απέναντι στη Γεωργία με 57-67. Ο Ντένις Σρέντερ (23 π./ 3 ρ.) ήταν και πάλι ο κορυφαίος για την ομάδα του, ενώ ο Ζάζα Πατσούλια (14 π./ 8 ρ.) από πλευράς Γεωργιανών απέδειξε για ακόμα μία φορά ότι είναι ο ηγέτης της Γεωργίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι στο σκορ αφού η διαφορά δεν αυξήθηκε παραπάνω από 5 πόντους (11-6 υπέρ της Γεωργίας). Η περίοδος έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 19-19. Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Γερμανούς να μπαίνουν πιο δυνατά και να καταφέρνουν να φτιάξουν μια διαφορά 6 πόντων (21-27), την οποία και κράτησαν μέχρι το ημίχρονο (36-41). Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Γεωργιανοί μπήκαν με στόχο να γυρίσουν το παιχνίδι και τα κατάφεραν, μέχρι ο Σρέντερ να αναλάβει και πάλι δράση και να φέρει την Γερμανία μπροστά στο σκορ στο τέλος της προτελευταίας περιόδου (52-55). Στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν είχε άλλη ενέργεια για να παλέψει το παιχνίδι και έτσι γράφτηκε το τελικό 57-67 που έδωσε την δεύτερη νίκη στην Γερμανία.

Πολύ καλή εμφάνιση ξανά από τον Ντένις Σρέντερ που σημείωσε 23 πόντους και ήταν ο κορυφαίος του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-41, 52-54, 57-67

Γεωργία (Ζούρος): Ντίξον 8 (2), Γκαμκρελίτζε, Πατσούλια 14 (8ριμπ.), Τσιντσάτζε 4, Σερμαντίνι 5, Σανάτζε 8(1), Μαρκοϊσβίλι 6, Μπερισβίλι, Σενγκέλια 12 (8 λάθη), Λονταρίτζε.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 5 (1), Λο 3 (1), Στάιγκερ 3 (1), Τάντα 3, Τάις 6, Μπέντζινγκ 11 (3), Σρόντερ 23 (8/19 σουτ, 9 λάθη), Ακπινάρ 4, Μπαρτέλ 3 (1), Τίεμαν 2, Χάρτενσταϊν 4.