Η Γερμανία δυσκολεύτηκε απέναντι στη μαχητική Ουκρανία, αλλά με τους Σρέντερ(32) και Μπένζινγκ(17) έφτασε στη νίκη με 75-63 και ξεκίνησε με νίκη το Ευρωμπάσκετ.

Η Γερμανία δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι σουτάροντας με πολύ άσχημα ποσοστά (2/12) και ακολουθούσε την Ουκρανία στο σκοράρισμα. Η πρώτη περίοδος έληξε με 16-9 υπέρ των Ουκρανών. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ντένις Σρέντερ ανέβασε ρυθμό και με άξιο συμπαραστάτη του τον Ρόμπιν Μπένζινγκ κατάφεραν να φέρουν την Γερμανία επικεφαλής στο παιχνίδι και να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 6, 39-33. Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με τον πλειμέικερ των Ατλάντα Χοκς να κάνει ότι θέλει στο παρκε οδήγησε την χώρα του στην νίκη στον πρώτο αγώνα του Ευρωμπάσκετ.

Ο Σρέντερ είχε 32 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 3 λάθη σε 32’54” συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 9-16, 39-33, 58-47, 75-63.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 5, Βόιτμαν 8 (6 ριμπ., 5 ασ.), Στάιγκερ 2, Τάντα 2, Τάις 7 (8 ριμπ.), Μπένζινγκ 17 (3), Σρέντερ 32 (5 ριμπ., 7 ασ.), Άκπιναρ, Μπαρτέλ 2, Τίμαν.

ΟΥΚΡΑΝΙΑ (Μουρζίν): Πουστοζβόνοβ 6, Κολτσένκο 5 (1), Λουκάσοφ, Οτβερτσένκο 8 (1), Λίποβι 2 (7 ριμπ., 4 ασ.), Κορνιγιένκο 2, Μπομπρόφ 5, Ζάιτσεφ 4, Κραφτσόφ 3, Πούστοβι 11 (5 ριμπ.), Κόνιεφ 5 (1), Μίσουλα 12 (2).